Atrakcje Iwonicz Zdrój

 
Najpięknieszy, malowniczy...
 
 

Gmina Iwonicz-Zdrój, to jeden z najpiękniejszych, najbardziej malowniczych zakątków województwa podkarpackiego. Położona na skraju Beskidu Niskiego odznacza się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, przyrodniczymi i klimatycznymi.

 

Rozległe masywy leśne, będące pozostałością dawnej puszczy karpackiej, nie tylko wzbogacają pejzaż Iwonicza i południowych rejonów gminy, ale przede wszystkim decydują o istnieniu specyficznego mikroklimatu posiadającego leczniczy, uzdrowiskowy charakter i wypoczynkowy urlop.

 

Gmina zajmuje obszar 44,5 km2, zamieszkuje ją 10500 osób. W jej skład wchodzą: Iwonicz-Zdrój, Iwonicz, Lubatowa i Lubatówka. Gospodarka gminy opiera się głównie na działalności uzdrowiskowej i rolnictwie. Nie ma tu przemysłu, z wyjątkiem niewielkiego wydobycia ropy naftowej.

 

W poszczególnych miejscowościach gminy zachowały się ciekawe obiekty zabytkowe. W Iwoniczu drewniany kościół (konsekrowany w 1464 roku), pałac Załuskich (II połowa XIX w.), w Lubatowej godny obejrzenia jest neogotycki kościół parafialny (1912-1921), a w samym Iwoniczu-Zdroju zabytkowy charakter ma kompleks obiektów zdrojowych.

 

wypoczynek  wypoczynek w górach  w górach

 

 

Szeroki profil leczniczy

Bogactwem naturalnym gminy są obfite źródła wód mineralnych. Są to wody kwasowęglowe: chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowe, fluorkowe, bromkowe, jodkowe, borowe. One to oraz klimatyczne walory Iwonicza-Zdroju (duża zawartość w powietrzu jodu, bromu i ozonu, brak zanieczyszczeń atmosfery) przesądziły o powstaniu uzdrowiska, jednego z najstarszych w Polsce. Opisywane już w 1578 roku, w XVII stuleciu znane było w całej Europie. Jego rozkwit nastąpił w połowie XIX wieku i mimo zniszczeń wojennych trwa do tej pory.

 

Profil leczniczy uzdrowiska jest bardzo szeroki i obejmuje neurologię, gastrologię, laryngologię, narządów ruchu, dróg oddechowych, skóry itp.

Kuracjusze mają do dyspozycji liczne sanatoria, ośrodki wczasowe, pensjonaty, szpital uzdrowiskowy, pijalnię wód mineralnych, nowoczesny zakład przyrodoleczniczy, bazę rekreacyjną i sportową (basen kąpielowy, korty tenisowe, wyciąg narciarski), obiekty rozrywkowe (kino, kawiarnie, muszla koncertowa) i gastronomiczne.

 

Perła podkarpackich uzdrowisk

Iwonicz-Zdrój - "perła podkarpackich uzdrowisk" przyciąga także inwestorów obiektów wypoczynkowych i turystycznych. Tereny pod tego rodzaju budownictwo znajdują się na obrzeżach miasta i w wioskach gminy. Władze samorządowe wspierają wszelkie inicjatywy, służące rozwojowi gminy i ułatwiające podejmowanie inwestycji.

Gmina Iwonicz-Zdrój - jedna z najbardziej gospodarnych w województwie jest szeroko otwarta dla gości z kraju i zagranicy, zaś Iwonicz-Zdrój, to prawdziwa wizytówka Podkarpacia.

 

   

 Zapraszamy wszystkich na wypoczynek do Inowicza-Zdrój ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strona główna | Regulamin | Mapa strony | Użytkownicy online: 588