atrakcje w gdańsku

Menu nawigacyjne : Noclegi Gdańsk | Restauracje Gdańsk | Mapa

Gdańsk atrakcje

Gdańsk to znane na całym świecie hanzeatyckim miasto, które dzięki swojej ponad 1000-letniej historii, nadmorskiemu położeniu oraz posiadanemu potencjałowi jest znaczącym europejskim ośrodkiem nadbałtyckim, skupiającym funkcje metropolitalne.

 

Dzisiejszy Gdańsk to największy ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny polskiego Wybrzeża, stolica ponad milionowej aglomeracji miejskiej oraz zamieszkałego przez ponad 2,2 miliony mieszkańców regionu pomorskiego, który wg najnowszych badań socjologicznych jest jednym z najzamożniejszych regionów w Polsce.

Gdańsk leży na przecięciu szlaków morskich Morza Bałtyckiego z lądową częścią VI Transeuropejskiego Korytarza Transportowego jest ważnym węzłem komunikacyjnym o międzynarodowym znaczeniu, z najgłębszym i jednym z największych na Bałtyku portem, międzynarodowym portem lotniczym, siecią połączeń kolejowych i drogowych.

Gdańsk przoduje również w pozyskiwaniu środków unijnych, co pozwala aktualnie na realizację dużych inwestycji infrastrukturalnych w tym przede wszystkim z zakresu komunikacji drogowej.

     Gdańsk  


 

Atrakcje Gdańska:

Złota Brama - budowana była w latach 1612-1614 przez zaangażowanych przez Radę Miasta architekta Antoniego van Opbergena i budowniczego J. Strakowskiego.Stojące na Bramie figury alegoryczne przedstawiają Pokój, Wolność, Bogactwo i Sławę, Zgodę, Sprawiedliwość - Jest często odwiedzaną atrakcją Gdańska.

 

Brama Wyżynna- powstała wraz z pierścieniem nowożytnych fortyfikacji bastionowych. Dawniej była głównym wjazdem do miasta. W górnej części bramy znajdują się trzy herby: w środku herb Polski, z prawej strony herb Gdańska, z lewej Prus Królewskich. Brama przyciaga wielu turystów zwiedzających atrakcje w Gdańsku, również polecamy zwiedzić.

 

Zielona Brama - jedna z najładniejszych bram miejskich. Dzisiejszą formę przybrała w latach 1564-1568.
Została zbudowana z przeznaczeniem na siedzibę władców polskich.Zielona Brama jest dziełem budowniczego Regniera z Amsterdamu, dlatego warto zwiedzić ta najładniejszą bramę atrakcji Gdańska.

 

Ratusz Starego Miasta - wzniesiony został w latach 1587-95 w stylu niderlandzkiego manieryzmu, najpewniej przez Antoniego van Opbergena. Ratusz jest siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

 

Wielka Zbrojownia w Gdańsku, kolejna atrakcja miasta Gdańsk zwana również arsenałem, to jeden z najokazalszych świeckich budynków renesansowej zabudowy Gdańska.

 

Późnogotycki budynek - wzniesiony w latach 1487-1494 przez H. Glotau.Budynek ma zgrabną, regularną sylwetkę, czterospadowy dach z wieżyczkami i figurą św. Jerzego na szczycie. Dwór służył Bractwu do jego rozwiązania w 1798 r.

Późnogotycki budynek Gdańsk

 

Złota Kamienica, a przynajmniej jej fasada została zaprojektowana i zrealizowana przez Abrahama van den Blocke, przy czym bogata i obficie złocona dekoracja plastyczna pochodzi dopiero z lat 1616-1618 i jest dziełem współpracującego z nim rzeźbiarza Jana.

 

Dwór Artusa - ciekawa atrakcja w Gdańsku - znajduje się nie opodal Ratusza Głównego Miasta
w pierzei północnej.Do najważniejszych zabytków Dworu należy największy piec kaflowy Europy, wysokości 10,64 metrów, składający się z 520 bogato zdobionych kafli.

 

Ratusz Głównego Miasta - obecnie siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Monumentalna budowla u zbiegu ulic Długiej i Długiego Targu. Najbardziej reprezentacyjna sala Ratusza to Wielka Sala Rady, zwana również Salą Czerwoną.

 

Pałac opacki - zbudowany w latach 1754-56 staraniem opata Jacka Rybińskiego, częściowo zrekonstruowany po spaleniu w 1945r. Wokół piękny park założony przez tegoż samego opata ok.1760 roku wg projektu Kazimierza Dębińskiego.

Pałac opacki Gdańsk

 

Żuraw - to symbol Gdańska i jego portowego charakteru. Jest zaliczany do najsłynniejszych atrakcji Gdańska.
Ma sylwetkę masywnego dźwigu, wybudowanego z cegły i drewna, wyrastającego zdecydowanie ponad całą zabudowę Długiego Pobrzeża i wychylonego nad Motławę.

Żuraw Gdańsk

 

Wyspa Spichrzów - powstała w 1576 po przekopaniu kanału Nowej Motławy. Znajduje się w centrum Gdańska, na wschód od Głównego Miasta, a otaczają ją wody Motławy, Nowej Motławy i Opływu Motławy.

Wyspa Spichrzów Gdańsk

 

Dom Uphagena przypomina o dawnej świetności Gdańska.
Niegdyś był jedną z wielu kamienic mieszczańskich. Dziś jest jedyną, której próg można przekroczyć, by obejrzeć wystrój i wyposażenie domu końca XVIII wieku. Obecnie Oddział Muzeum Historycznego.

Dom Uphagena Gdańsk

 

Kościół Mariacki- największa ceglana, gotycka świątynia w Polsce i w Europie zachwyca ogromem. Wznoszono ją w latach 1343-1502. Nawa ma 105 metrów długości. Dach pokryty jest ponad ośmioma tyś. m2 czerwonej dachówki ceramicznej.

Sklepienie: sieciowe, gwiaździste i kryształowe, rozpięte prawie 30 m. nad posadzką, jest podtrzymywane przez 27 filarów. Kościół mający ponad pół hektara powierzchni może pomieścić ponad 25 tyś. osób.

Kościół Mariacki Gdańsk

 


Katedra Oliwska :

Długa, ceglana bazylika (107 m) z transeptem i obejściem wokół prezbiterium, wznoszona etapami w okresie: romańskim i romańsko-gotyckim (XIIIw.) oraz gotyckim (2.poł.XIVw.) Widocznymi elementami romańsko-gotyckiej bazyliki są m.in. filary krzyża ranseptu, ostrołukowe, uskokowe arkady międzynawowe z półkolumnami o trapezowych głowicach przy filarach.

Znacznie później bo w 1582 r. powstały piękne późnogotyckie sklepienia gwiaździste smukłej nawy głównej.
Późniejsze przeróbki objęły przede wszystkim fasadę. W 1688r. wykonano barokowy kolumnowy portal główny, a w 1771 późnobarokowy szczyt ze stiukową dekoracją i strzeliste hełmy wież (zniszczone 1945 r.).

katedra oliwska Gdańsk

 

Muzeum Zegarów Wieżowych - jest Oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska poświęconym zegarmistrzostwu wieżowemu. Muzeum powstało w roku 1996, dnia 01 kwietnia, dzięki porozumieniu Zakonu OO. Karmelitów, władz miasta i Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Mieści się ono w wieży karmelickiego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy ul. Wielkie Młyny.
 

Wieża więziennna i katownia:  Znajdujący się za Bramą Wyżynną unikatowy w skali światowej zespół prostokątnego barbakanu, w postaci dwóch gotyckich budowli obronnych, Katowni i wieży Więziennej, połaczonych murem (szyją). Są one przedbramiem ul. Długiej, również dawnym wjazdem do miasta.

W latach 1604-1858 znajdowało się tutaj jedno z najcięższych więzień europejskich. Kroniki nie notują żadnego przypadku udanej ucieczki skazańców.

Wieża więziennna i katownia Gdańsk

 

Kościół Św. Jana - został zbudowany w II poł. XIV w.
Pierwotnie znajdowała się tu mała kaplica, później wzniesiono większy, bazylikowy kościół, będący filialnym staromiejskiego kościoła Św. Katarzyny.

Kościół Św. Jana Gdańsk

 

Pogoda Gdańsk z serwisu

 

Zobacz również jakie atrakcje cię czekają w okolicy miasta Gdańsk:

Atrakcje Gdynia, Atrakcje Sopot, Atrakcje Stegna

Tagi :
- Gdańsk atrakcje
- Plaża Gdańsk
- Zabytki Gdańsk