Jastarnia atrakcje

Jastarnia jest dużą miejscowością letniskowa położona w centrum Półwyspu Helskiego. Jest istotnym ośrodkiem rybołówstwa morskiego. Miasto wraz z okolicą stanowi część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Szczególną uwagę zwraca tutejsza zabudowa, szczególnie urzekające wąskie uliczki w centrum czy też na nazwy ulic pisane w języku polskim i kaszubskim. Ze względu na zachowany układ urbanistyczny i elementy budownictwa kaszubskiego. Jurata została objęta ochroną konserwatorską i została uznana za zabytkową.

Mieszkańcy po dziś dzień zachowali swoją kaszubską kulturę, język, jak i również niepowtarzalne obrzędy i zwyczaje. Podstawą utrzymania niegdyś mieszkańców było rybołówstwo. Wczasowicze chętnie odwiedzają ten zakątek Polski.

Znajdują tu wspaniałe plaże nad czystą wodą, klimat bardzo korzystny przy leczeniu chorób układów oddechowego i krążenia, piękną przyrodę, zabytki architektoniczne oraz swoistą i niepowtarzalną kaszubską atmosferę. Planuje się, iż w przyszłości w Jastarni powstanie basen kąpielowy, także nowoczesna szkoła i baza windsurfingowa, molo wchodzące w Zatokę Pucką oraz zespół kortów tenisowych.

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Jastarni :

Wybudowany został w latach trzydziestych XX w. Jego czworokątna wieża zwieńczona jest pięknym hełmem i dzięki temu widoczna z daleka, od strony Zatoki Puckiej i otwartego morza.

Kościół jest bardzo charakterystyczny, z marynistycznym wystrojem i motywami rybackimi. Znajduje się w nim niepowtarzalna ambona w kształcie łodzi unoszonej przez wzburzone fale. Polichromie w tonacji biało-niebiesko-seledynowej tworzą niezwykły klimat, sprzyjający kontemplacji i zadumaniu.

W świątyni znajdują się cenne zabytki malarstwa sakralnego - obraz Trójcy Świętej wiązany z Hermanem Hanem (1. pol. XVII w.) i wizerunek Matki Boskiej Świętolipskiej (XVII w.). Witraże przedstawiają Siedem Radości Matki Bożej: Zwiastowanie, Narodzenie, Ofiarowanie, Znalezienie w Świątyni, Wniebowzięcie, Chwałę Maryi w Niebie i Objawienie Matki Bożej w Lourdes.

     kościół Jastarnia

Pozostałe atrakcje Jastarni : 


Port Jachtowy w Jastarni :

Historia szkolenia żeglarskiego w Jastarni-Borze sięga lat 20. ubiegłego stulecia. To właśnie w tym okresie wybrano port w Jastarni na centrum szkolenia morskiego.

Z funduszy pochodzących z Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego miał zostać wybudowany nowoczesny ośrodek, wyposażony w liczne jachty, szkolący młodzież. Od 1933 roku korzystali z niego członkowie Akademickiego Związku Morskiego, a od 1934 roku harcerze powołali Harcerski Ośrodek Morski w Jastarni.

Jednym z kierowników ośrodka był słynny Mariusz Zaruski, który organizował tu pierwsze szkolenia. Po II wojnie wiatowej do Jastarni trafił m.in. wspaniały żaglowiec, zakupiony jeszcze przed wojną z inicjatywy Mariusza Zaruskiego, zwany po wojnie Młoda Gwardia, a póniej Generał Zaruski.

Żaglowiec do dnia dzisiejszego cieszy oczy turystów odwiedzających Jastarnię. Przez ośrodek szkoleniowy przeszła niemalże cała powojenna kadra kapitańska żeglarstwa polskiego. Port jachtowy stanowi dziś bazę płetwonurkową i świetną bazę wypadową dla miłoników zwiedzania wraków leżących na dnie Zatoki Puckiej.

 

Port Rybacki w Jastarni :
Malowniczym miejscem w Jastarni jest port rybacki powstały z 1928 roku i przystań żeglugi pasażerskiej. Projekt portu został opracowany w latach 1925-1926, przewidywał założenie basenu portowego z maleńkim awanportem.

Pogłębiano basen portowy refulując przyległe tereny, przygotowano tor podejściowy do mola o głębokości 3 m, które miałocharakter pirsu przeładunkowego dla kutrów.

Wszystko zaczęło się od wystosowania w dniu 18 marca 1923 roku Petycji nr 1 do Wysokiego Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Kutry rybackie z Jastarni stanowiły warsztaty pracy rybaków, a z powodu braku portu musiały stać zakotwiczone na głębokiej wodzie, co zagrażało bezpieczeństwu jednostek podczas silnych sztormów.

Port rybacki stał się również schronieniem dla żaglowców białej floty. Miało to ogromne znaczenie dla rozwoju turystyki, zapewniając komunikację z Gdynią, Gdańskiem i Sopotem.

 port rybacki Jastarnia

 

Dom Zdrojowy w Jastarni :

Inicjatorem powstania Domu Zdrojowego był ostatni przedwojenny wójt gminy Hel - Stelmaszczyk, który dążył, aby Jastarnia stała się kurortem z prawdziwego zdarzenia. Koncepcja budowy domu powstała w 1937 roku, plany architektoniczne w 1938 wykonał inż. Jana Konke. Pozwolenie na budowę zostało wydane 22 lutego 1939 roku przez Urząd Morski, a prace rozpoczęto w lutym 1939 roku.

Od strony Morza Bałtyckiego została wydzielona część zdrojowa, stanowiąca część parku wypoczynkowego. Powstała też szeroka aleja obsadzona ozdobnymi krzewami i drzewami. Roboty prowadzone były w zaskakująco szybkim tempie i w sezonie letnim 1939 roku obiekt otwarty został dla turystów.

Działania wojenne nie zniszczyły imponującego na ówczesne czasy budynku, który po wojnie służył jeszcze mieszkańcom przez wiele lat. Odbywały się tu słynne koncerty Jana Kiepury, na estradzie Domu Zdrojowego gościli artyści scen polskich, a dancigi i rauty trwały do białego rana. Był to jedyny w swoim rodzaju obiekt na Półwyspie Helskim. Do jego tradycji nawiązuje nowy Dom Zdrojowy, z nowoczesnym zapleczem apartamentowo-hotelowym, który będą Państwo mogli odwiedzić.

Latarnia morska (Jastarnia-Bór)

W celu uniknięcia dużej liczby katastrof morskich, postanowiono w 1872 r. na skraju wsi Bór (obecnie wschodnia częć Jastarni), wybudować dodatkową latarnię morską. Jednakże od 1936 roku z uwagi na trudności techniczne nie korzystano z jej możliwości. Latarnia ta została wysadzona przez polskich obrońców wybrzeża w 1939 roku, gdyż stanowiła punkt nawigacyjny dla wroga.

Na przełomie 1938-1939 roku (w miejscu obecnej) rozpoczęto budowę nowej latarni morskiej. Świeciła nad wodami w okolicach Jastarni niespełna rok. Już we wrzeniu 1939 r. uległa zniszczeniu wskutek działań wojennych.

Obecna latarnia została wybudowana w 1950 roku i jest najniższą latarnią morską na polskim wybrzeżu. Ma zaledwie 13,3 m wysokości, sterowana jest automatycznie i ma zasięg 10 mil morskich (ok. 18,5 km). Stanowi niebywałą atrakcję i warto się przy niej choć na chwilę zatrzymać.

                latarnia morska Jastarnia

 

Kapliczka św. Rozalii (JastarniaBór)

Wzniesiona została przez mieszkańców Boru w okresie epidemii dżumy podczas tzw. wielkiej wojny północnej. W latach 1707-1711 zmarło około 229 mieszkańców Jastarni, a wraz z Borem 500.

Z inicjatywy miejscowego proboszcza wioskę oddano pod opiekę Świętej Rozalii i w krótkim czasie zaraza znikła. Na pamiątkę tych cudownych wydarzeń, co roku w pierwszą niedzielę września, wierni parafianie Boru i Jastarni biorą udział w uroczystej mszy więtej, modląc się o błogosławieństwo i łaski dla siebie, i swoich rodzin.

                                              Kaplica Jastarnia

 

 

Muzeum Pod Strzechą (Jastarnia-Bór)

W sąsiedztwie Cmentarzowej Góry (przy ścieżce rowerowej) znajduje się prywatne Muzeum Rybackie Juliusza Strucka. Zobaczyć w nim można izbę rybacką z XVII XIX w.

z ekspozycją sprztętu gospodarstwa domowego, narzędzi do połowu, polowania, m.in. na wrony i mewy. Na życzenie turystów właciciel pokazuje własny warsztat szkutniczy.

       muzeum Jastarnia

 

Plaża / atrakcje w Jastarni :

     plaża Jastarnia plaża Jastarnia

     

 

Torpedownia (Jastarnia-Jurata)

Warto wspomnieć o domkach na Zatoce Puckiej widocznych z brzegu w okolicach Juraty i Jastarni, które nazywa się torpedowniami. Obecnie pozostały już tylko dwa obiekty, te bliżej Juraty.

Najbliższy Jastarni uległ zniszczeniu i pozostał po nim tylko fundament (również widoczny) zwany "kamieniem". Związane z dużą torpedownią, leżącą po drugiej stronie Zatoki w Babich Dołach k. Gdyni, obiekty spełniały funkcję stanowiska pomiarowego. Torpedy wystrzeliwano z torpedowni w Babich Dołach i Oksywiu w kierunku Półwyspu Helskiego lub zrzucano z powietrza w rejonie punktów pomiarowych w okolicy Jastarni.

Lot torped lotniczych, torped dla okrętów podwodnych i nawodnych rejestrowały na taśmie filmowej urządzenia umieszczone w betonowych bunkrach. Zarejestrowane parametry analizowane były przez niemieckich specjalistów w laboratoriach osrodka badawczego w Babich Dołach.

 

Zobacz również jakie atrakcje cię czekają w okolicy miasta Jastarnia:

Atrakcje Jurata, Atrakcje Hel, Atrakcje Władysławowo

 

Jastarnia atrakcje turystyczne.

Strona główna | Regulamin | Mapa strony | Użytkownicy online: 63