Karpacz atrakcje


Karpacz atrakcje - latem

Jeżeli szukasz różnorodnych możliwości aktywnego spędzania czasu, oferta Karpacza jest dla Ciebie. Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczy Ci spacer po mieście. Na jego trasie powinien znaleźć się Kościółek Wang – perła dwunastowiecznej drewnianej architektury skandynawskiej. Polecamy Twojej uwadze także Miejskie Muzeum Zabawek. Jego zbiór zawiera ponad 2 tysiące eksponatów ofiarowanych głównie przez Henryka Tomaszewskiego – twórcę słynnej Pantomimy Wrocławskiej.

Z historią rozwoju sportu i turystyki w Karkonoszach możesz zapoznać się podczas wizyty w Muzeum Sportu i Turystyki. W upalne letnie dni ochłodę zapewni Ci, położony obok dolnej stacji wyciągu na Kopę, Dziki Wodospad. Doskonałym miejscem odpoczynku może być również tworząca niewielki zbiornik wodny Zapora na rzece Łomnicy. Jeśli poszukujesz adrenaliny, koniecznie powinieneś przeżyć emocje towarzyszące zjazdowi najdłuższym w Polsce letnim torem saneczkowym lub alpejskim torem bobslejowym „Alpine – Coaster”.

Przyjemnie możesz spędzić czas w położonym na granicy Ściegien i Karpacza Westernowym Miasteczku „Pod Kozią Skałą”. Bez wątpienia urzecze Cię panująca w nim atmosfera Dzikiego Zachodu, a przy odrobinie szczęścia turysta może zobaczyć prawdziwego szeryfa, zostać świadkiem widowiska „Napadu na bank” lub „Najazdu Indian”.

Mierząc się z 25 m ścianami Kruczych Skał, poznasz uroki wspinaczki skałkowej. Zwiedzanie Karpacza i okolic na dwóch kółkach to coraz modniejsza forma rekreacji. Rower bez problemu możesz wypożyczyć, a zróżnicowane i atrakcyjne trasy już na Ciebie czekają. Równie aktywnie i interesująco spędzisz czas korzystając z dostępnych w mieście kortów tenisowych.

 

             wypoczynek

 

Karpacz atrakcje - zimą

Karpacz posiada wymarzone warunki do uprawiania sportów zimowych i wszelkich form rekreacji. Jeżeli jesteś początkującym narciarzem lub chcesz zabrać dzieci na sanki blisko miejsca zakwaterowania, umożliwi Ci to kilkanaście stoków narciarskich na terenie miasta.

Przy wszystkich znajdują się wyciągi i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Większość z nich dysponuje sztucznym dośnieżaniem, a dzięki oświetleniu są czynne do późnych godzin wieczornych. Z uroków łyżwiarstwa możesz korzystać odwiedzając nasze lodowiska, w tym jedno całoroczne. Doskonałą zabawę nie tylko dzieciom zapewnią zjazdy na pontonach  tzw. Snowtubing.

Uwagę przyciągnie także skocznia narciarska „Orlinek“. Na tym obiekcie organizowane są krajowe i międzynarodowe zawody, a mistrzowskie skoki oddawał Adam Małysz. Bardziej wymagających narciarzy zapraszamy do Kompleksu Narciarskiego „Śnieżka“.

Obejmuje on siedem wyciągów i sześć nartostrad o różnej skali trudności. Na trzech z nich działa system sztucznego dośnieżania. Uprawiających narciarstwo biegowe, usatysfakcjonuje, przepięknie położona w Karpaczu Górnym trasa biegowa oraz ponad 13 km trasa położona przy schronisku "Dom Śląski" ,  wiodąca przez czeską Lucni Boude i szczyt Pod Małym Szyszakiem.

 

              wypoczynek w górach

 

 

Atrakcje turystyczne – co warto zobaczyć?


 

wypoczynek w górach

Świątynia Wang - średniowieczny kościółek, powstały na przełomie XII i XIII wieku w miejscowości Vang na południu Norwegii.

Świątynia została wzniesiona według tradycyjnych wzorców skandynawskiego budownictwa sakralnego, łączących elementy architektury romańskiej z tradycją nordycką.

W Karpaczu Górnym kościółek znalazł się w XIX wieku dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca.

Już po przenosinach dobudowano do niego granitową dzwonnicę, mającą chronić budowlę przed porywistymi górskimi wiatrami. W 1844 r. nastąpiło otwarcie i poświęcenie świątyni, która służy parafii ewangelicko-augsburskiej.

 

 
wypoczynek w górach

Muzeum Sportu i Turystyki - zlokalizowane w centrum Karpacza, ma swoją siedzibę w górskiej chacie o konstrukcji zrębowo-przysłupowej.

Muzeum od 1974 r. przybliża historię regionu karkonoskiego prezentując unikalne eksponaty w trzech działach wystawienniczych: geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach, rozwój sportów zimowych w Karkonoszach, środowisko przyrodnicze Karkonoszy.

Na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi - wybitnemu poecie i dramaturgowi związanemu z Karpaczem.

Organizowane są również wystawy czasowe tematycznie związane z zakresem działalności muzeum.

 

 
wypoczynek w górach

Śnieżka – najwyższy szczyt (1602 m n.p.m.) Karkonoszy. Masyw Śnieżki tworzy charakterystyczna skalna piramida wznosząca się ponad 200 m nad okoliczne grzbiety. Przez większą część roku panują na niej bardzo surowe warunki atmosferyczne: niskie temperatury, porywiste wiatry, obfite opady deszczu i śniegu.

Podczas ładnej pogody ze szczytu Śnieżki roztacza się z niej wspaniały widok na góry i Kotlinę Jeleniogórską. Pierwszego wejścia na Śnieżkę dokonano prawdopodobnie w połowie XV w. Wzniesioną na szczycie kaplicę z 1681 r. poświęcono patronowi przewodników św. Wawrzyńcowi i raz w roku (10 sierpnia) odprawiana jest w niej msza święta.

Symbolem Śnieżki jest przypominający spodki i nazywany „latającymi talerzami” budynek Obserwatorium Meteorologicznego. Punkt Edukacji Ekologicznej – Ekspozycja Meteorologiczna – znajduje się w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Śnieżce. Prezentowane w nim są urządzenia meteorologiczne, umożliwiono również zwiedzanie obserwatorium. Z tarasu widokowego można podziwiać rozległą panoramę Karkonoszy.

 

 
wypoczynek w górach

Western City – jest położone między Karpaczem i Ścięgnami.

Miasteczko nawiązuje swoim wyglądem i atmosferą do amerykańskich pionierskich osad z Dzikiego Zachodu.

Władzę sprawuje w nim Szeryf, po ulicy przechadzają się kowboje i Indianie, wieczorami chadza się do Saloonu, a Bank napadany jest kilka razy w ciągu dnia.

Każdy może przejechać się konno, dosiąść mechanicznego byka, wziąć lekcje płukania złota i poczuć się jak na prawdziwym Dzikim Zachodzie.

 

 
wypoczynek w górach

Dziki Wodospad – to uroczy zakątek położony w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy.

Spadająca z kilkumetrowej wysokości zimna górska woda, rozpryskując się na kamieniach zapewnia ochłodę w upalne, letnie dni.

 

 
tanie noclegi

Zapora na Łomnicy – obiekt powstał na początku XX wieku po serii katastrofalnych ulew i spowodowanych nimi powodzi.

Zapora przeciwrumszowa tworzy niewielki zbiornik wodny, w którym gromadzą się odłamki skał toczonych przez górski potok - Łomnicę.

Korona zapory ma 105 m długości i zbudowana jest z granitowych bloków. Prowadzi nią szlak turystyczny.

 

 

tanie noclegi

Krucze Skały – formacja skalna o wysokości do 25 m, położona na prawym brzegu rzeki Płomnicy.

Zbudowana z granitognejsu zawierającego niewielkie ilości rzadkich minerałów. Po próbach ich eksploatacji w XIX wieku pozostały dwie sztuczne groty.

Obecnie Krucze Skały służą miłośnikom wspinaczki skałkowej, a z ich szczytu roztacza się rozległy widok na Śnieżkę i Karkonosze.

 

 
tanie noclegi

Schronisko Samotnia - jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach. Schronisko leży nad brzegiem Małego Stawu ( głębokość sięga 7,3 m) w dnie polodowcowego kotła.

Schronisko jest obiektem zabytkowym zbudowane zostało z budy pasterskiej (wzmianowanej już roku 1760).

 

 

tanie noclegi

Miejsce zaburzenia grawitacji „Trójkąt Bermudzki” – znajduje się w Karpaczu Górnym na ulicy Strażackiej, której fragment sprawia wrażenie, że droga wiedzie pod górę.

Zjawisko to polega na tym, że gdy zatrzymamy samochód i wyłączymy silnik, samochód zaczyna toczyć się pod górę wbrew prawom grawitacji.

Karkonoskie Tajemnice

W podziemiach Karkonoskich Tajemnic, zaaranżowanych przez artystów światowej sławy, poznacie legendy i przekazy, które wyrosły z karkonoskiej ziemi. Dzięki osiągnięciom współczesnych technologii, będziecie mieli okazję doświadczyć wszystkimi zmysłami magii i potęgi, która drzemie w Karkonoszach.

W siedzibie Ducha Gór, strzeżonej przez ogromną rzeźbę Władcy Karkonoszy, nie zabrakło także miejsca dla tajemniczego kostura, niezwykłego laboranta, hutników, Walończyków i wielu innych postaci, z których słyną Karkonosze. Podziemia pełne są sekretnych przejść i magicznych urządzeń.


      

 

Ceny biletów:
dorośli – 20,00 zł,
dzieci – 16,00 zł,
grupy zorganizowane – 13,00 zł.
ul. Mickiewicza 1a
58-540 Karpacz
tel. 75 76 19 999

  

 

> NOCLEGI KARPACZ <

Karpacz atrakcje turystyczne •  Dolnośląskie
  Karpacz


  8 miejsc noclegowych w pełni wyposażonych (4 pokoje, kuchnia, łazienka, weranda) Pełne wyposażenie kuchni (kuchenka gazowa, kuchenka mikrofalowa, lodówka (z zamrażarką), talerze, kubki, sztućce itp. W pełni wyposażona łazienka (kabina przysznicowa), pralka automatyczna. Okolica jest spokojna, malownicza. Do centrum można dojść w ciągu 5 minut. ... [Więcej]
  Zobacz
 •  Dolnośląskie
  Kostrzyca Koło Karpacza


  Wiejskie Gospodarstwo idea;me dla rodzin z dziećmi. ... [Więcej]
  Zobacz