Kołobrzeg atrakcje


Kołobrzeg - jest najbardziej malowniczym miastem Pomorza Zachodniego o ponad tysiącletniej tradycji, położonym po obu stronach rzeki Parsęty, znajdującej ujście w słonych wodach Bałtyku. W ciągu stuleci miasto ulegało wielokrotnym zniszczeniom. Dlatego też zachowały się tylko nieliczne zabytki, które odbudowano i częściowo zrekonstruowano.  

Najważniejsze z nich to ratusz, bazylika konkatedralna, kamienica średniowieczna w której mieści się obecnie Muzeum Oręża Polskiego, Baszta Prochowa, Akademia Rycerska, Reduta Morast. Już od 200 lat Kołobrzeg znany jest jako uzdrowisko. 

Dla kuracjuszy i turystów największą atrakcją Kołobrzegu jest jego nadbałtyckie położenie, które charakteryzuje się mikroklimatem o właściwościach leczniczych oraz piękną, sześciokilometrową piaszczystą plażą wraz z morskim kąpieliskiem.

Północna część Kołobrzegu ciągnąca się wzdłuż wybrzeża, to dzielnica uzdrowiskowa, w której znajdują się domy sanatoryjno - wypoczynkowe, zakłady przyrodolecznicze przeprowadzające zabiegi z wykorzystaniem borowiny i solanki oraz nowoczesnej aparatury.

Latem odbywają się w mieście liczne imprezy kulturalne, rekreacyjno - sportowe i rozrywkowe. Do najbardziej znanych należą Międzynarodowe Spotkania z Folklorem, Jarmark Solny.


Latarnia Morska :

Kołobrzeska Latarnia Morska znajduje się "w pobliżu portu", wznosząc się na wysokość 26 metrów. Autorzy artykułu stwierdzają, że jej światło jest widoczne z odległości 16 mil morskich (29,6km)".
Latarnia została wybudowana przez Rosjan i od 1945 roku istnieje "w obecnej formie". Dzisiaj znajduje się w niej wystawa traktująca o "historii latarń", kawiarnia, "a z góry roztacza się ładna panorama".

W dalszej części artykułu autorzy przytaczają historię związaną z tym miejscem, począwszy od roku 1866, "kiedy to wybudowano latarnię na wzór Travemunde", aż po II wojnę światową, kiedy to "została wysadzona przez Niemców", żeby nie mogła służyć jako "punkt celowniczy dla będącej w ofensywie 1 Armii Wojska Polskiego" i jej powojenną funkcję "jako pomnik zwycięstwa nad faszystowskimi Niemcami".

Na górze pomnika zamontowana została "duża czerwona gwiazda", którą usunięto podczas remontu 1979-1981, kiedy to przywrócona została funkcja latarni morskiej.

Dzisiaj latarnia "rozbłyskuje światłem białym przerywanym grupowym, po dwa co 12 sekund"
Latarnia stoi na forcie z 1773 roku zbudowanym "w pobliżu wejścia do Kołobrzeskiego portu po to by bronić go przed obcym najeźdźcą".
Artykuł kończy się podaniem cen biletów wstępu na latarnię.

   latarnia Kołobrzeg

 

Pozostałe atrakcje Kołobrzegu :

Muzeum Oręża Polskiego :

W Muzeum Dziejów Oręża Polskiego w Kołobrzegu istnieją bardzo ciekawe zbiory polskich militariów. Dopiero w bezpośrednim kontakcie, oglądając naocznie rozmaitą broń zdajemy sobie sprawę z potęgi niszczycielskiej broni współczesnej.

Nikt się nie nudził i nikt nie chciał wcześniej wychodzić...U mniej odpornych widok potężnej broni pancernej, może wzbudzać dreszcze. Jest jednak w broni jakaś wizualna siła i ekspresja, nawet poza jej niszczącą mocą.

Muzeum ma bogate zbiory i są one dobrze wyeksponowane w kilku miejscach. To była ciekawa i pouczająca wizyta, młodsi i starsi chłopcy z błyskiem w oczach oglądali wspaniałe eksponaty muzealne - zabytki przedstawiające historię oręża od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych.

Oglądaliśmy także bogatą kolekcję polskiego munduru i uzbrojenia oraz cenne zabytki techniki wojskowej. Ci ze zwiedzających, którzy pamiętają wojnę z ulgą stwierdzali, że ta broń, na zawsze jest już w muzeum - i nigdy nie będzie użyta przeciw nikomu.

Muzeum posiada swoje dwa oddziały: Muzeum Historii Kołobrzegu oraz Muzeum Dziejów Oręża Polskiego, do niego należy także okręt - muzeum ORP Fala, który jest zacumowany w porcie i stanowi jakby kolejny jego odział. W pobliżu każdego z oddziałów jest miejsce do parkowania samochodów.

 

   muzeum Kołobrzeg  muzeum Kołobrzeg

   muzeum Kołobrzeg   muzeum Kołobrzeg

 

Bazylika Konkatedralna :

Autorzy pisząc o Bazylice w Kołobrzegu stwierdzają, że jest ona "najcenniejszą budowlą miasta". Zbudowano ją w stylu gotyckim w XIV i XV wieku. Jest to świątynia "halowa, pięcionawowa". W czasie II wojny światowej ostrzał artylerii radzieckiej tak ją zniszczył, że "ruiny kościoła początkowo zamierzono rozebrać" ale później postanowiono o jego odbudowie tak, że w w roku 1958 w poświęconym prezbiterium została odprawiona pierwsza msza.

"W latach 60. tych XX wieku na mocy decyzji władz PRL" urządzono Muzeum Wojska Polskiego "w nie odbudowanej części świątyni". Autorzy mówią, iż zgromadzono tam takie eksponaty jak "ciężki sprzęt wojskowy z czasów wojny". Trwało to do roku 1974, kiedy to cały budynek przeszedł w ręce Kościoła. Świątynia kolejno zyskiwała status konkatedry, a "10 czerwca 1986 roku papież Jan Paweł II podniósł ją do godności bazyliki mniejszej".

Jak piszą autorzy, wnętrze świątyni nie zawiera "zbyt dużo historycznych elementów dekoracyjnych oraz zabytków sztuki sakralnej", z uwagi na zniszczenia wojenne. Autorzy oceniają, że "wnętrze sprawia wrażenie pustego i nowoczesnego".

Z zachowanych zabytków w artykule wymieniona jest brązowa chrzcielnica, "najstarsze w Polsce gotyckie stalle", późnogotyckie tryptyki, żyrandol z 1523 roku oraz czterometrowy "siedmioramienny świecznik z XIV" wieku. Gdzieniegdzie widać na ścianach zachowane "średniowieczne malowidła".

    bazylika Kołobrzeg

 

Plaża / atrakcje w Kołobrzegu :

 

plaża Kołobrzeg   plaża Kołobrzeg

 

Ratusz :

Artykuł poświęcony jest wrażeniom, jakie autorzy odnieśli podczas przechadzki po kołobrzeskiej starówce, gdy kolejnym celem ich zwiedzania stał się Ratusz.. Informują nas, że budowla ta została zbudowana "już w XIV wieku". "Ozdobiony" on został "pięcioma małymi wieżyczkami i jedną bardzo strzelistą, główną wieżą". Gdy w 1807 ratusz został zburzony, z pierwotnej budowli "zachowały się tylko gotyckie piwnice i część narożnika, z kamiennymi filarami".

Autorzy oceniają, że obecny wygląd budynku "przypomina średniowieczny zamek" z wieżami i blankami strzelniczymi, jednakże w rzeczywistości Ratusz nigdy nie był budowlą obronną, a jedynie "projektant zaakcentował w ten sposób militarną historię miasta".

Dalej autorzy wymieniają współczesne zagospodarowanie obiektu, w którym "odbywają się posiedzenia Rady Miejskiej", znajduje się szereg instytucji, a w podziemiach "w których zachowano gotyckie sklepienia" znajduje się kawiarnia muzyczna. Artykuł kończy się opisem fontanny znajdującej się przed budynkiem.

 ratusz Kołobrzeg

 

Centrum Atrakcji Wojskowych - Bastion:

Bastion jest ukryty wśród zieleni i ma wielką kolekcję sprzętu pancernego. Pojazdy te można dotykać, zwiedzać i jeździć nimi. Można tam zjeść posiłek z kuchni polowej, a także wysłuchać opowieści o poszczególnych pojazdach.

Dostępna jest także strzelnica, a w sklepie wojskowym można kupić towary z demobilu. (Kuchnia i strzelnica dla gości indywidualnych dostępne tylko w sezonie letnim)

Bastion zlokalizowany jest przy ulicy Koszalińskiej, po prawej stronie drogi, ok. kilometr za przejazdem kolejowym. Przy wjeździe widać charakterystyczny pojazd opancerzony.

 

           bastion Kołobrzeg

        atrakcje Kołobrzeg   Kołobrzeg atrakcje

 

 

Dziki zachód " Show" :

 to trzygodzinny, atrakcyjny program i wspaniała przygoda dla grup zorganizowanych i dla gości indywidualnych obejmująca:

 • zwiedzanie stadniny i Mini Zoo wypoczynek
 • przejażdżka konna
 • przejażdżka bryczką
 • strzelanie z łuku ognisko w wigwamie
 • kowbojska karuzela
  indiańskie narty
 • zabawa z zespołem muzycznym
 • konkursy z nagrodami dla wszystkich
 • Dziki Zachód show - pokazy z udziałem koni                                                

Cena tylko 12 zł od osoby (opiekunowie i organizatorzy bezpłatnie)
Ponadto:

 • nauka jazdy konnej (styl western i angielski)
 • przejażdżka na wielbłądzie
  wyprawy konne brzegiem morza
 • rodeo
 • hipoterapia
 • odchudzanie w siodle
 • zimą imprezy przy ognisku, kuligi
 • jajecznica ze strusiego jaja
  (dostanie się do wnętrza za pomocą wiertarki)
 • ścianka wspinaczkowa
 • w zoo bezpośredni kontakt ze zwierzętami
 • naturalne metody szkolenia koni
 • plac zabaw dla dzieci i dorosłych    

                                                               

  wypoczynektanie noclegiwczasy nad morzem  wypoczynek nad morzem               

          

Zobacz również :

 

Zobacz również jakie atrakcje cię czekają w okolicy miasta Kołobrzeg :

Atrakcje Grzybowo, Atrakcje Ustronie Morskie, Atrakcje Dźwirzyno

 

  

Kołobrzeg atrakcje turystyczne.

  •  Zachodniopomorskie
  Kołobrzeg


  Ośrodek połozony w centralnej części uzdrowiska prz alei spacerowej przy parku nadmorskim w odległości zaledwie 70 m od morza. Ostatnie wolne miejsca . - zapraszamy !!! Zapraszamy !!!!!!!!!!!!!!!! Skorzystaj koniecznie!!!!!!!!!!!!!! ... [Więcej]
  Zobacz