Noclegi >> Nad morzem >> Sopot >> Atrakcje Sopot

 

 

Sopot atrakcje

Sopot jest nadmorską miejscowością turystyczną o statusie uzdrowiska, tworzącą wspólnie z pobliskim Gdańskiem i Gdynią ponad milionową aglomerację trójmiejską. Od strony lądu Sopot osłaniają zalesione wzgórza morenowe, od strony morza osłaniający Zatokę Gdańską Półwysep Helski, dzięki czemu wody sopockich plaż są cieplejsze niż w innych miejscach nad Bałtykiem.

Niepowtarzalny charakter nadają miastu secesyjne kamieniczki i wille otoczone drzewami, zabytkowe parki oraz piękne, zadbane ogrody. Zieleń stanowi ponad 60% terenu miasta.

Urzekająca sceneria miasta oparta o walory naturalnego krajobrazu oraz atrakcyjne obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe i liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe w połączeniu z dostępnością komunikacyjną powodują, że każdego roku odwiedza Sopot ponad dwa miliony turystów i wczasowiczów. Czyste, piaszczyste plaże rozciągają się na przestrzeni 4,5 km całego sopockiego brzegu.

 

Plaża :

    plaża Sopot  plaża Sopot

 

Krzywy Dom :

Krzywy Dom znajdziemy przy ulicy Bohaterów Monte Cassino. Zmęczeni spacerami turyści mogą w środku odpocząć korzystając z restauracji czy pubów, ale również zrobić zakupy. Wewnątrz znajduje się również Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego.

 

 

Krzywy dom Sopot

 

Molo :

Sopockie Molo jest najdłuższym drewnianym molo w Europie! Jego długość wynosi 511,5 m. Sopockim molo spacerują co roku tłumy turystów (1,5 - 2 mln), odbywają się na nim koncerty, festyny oraz zawody sportowe. Stąd można obserwować Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie, zawody Pucharu Bałtyku w Windsurfingu czy Triathlonu Sopockiego.

Do molo przybijają statki pasażerskie, które zabierają chętnych w rejs po zatoce. Na końcu molo znajdują się lunety, przez które oglądać można panoramę miasta lub obejrzeć brzegi Półwyspu Helskiego.

 

  molo Sopot

 


Opera Leśna :

Opera Leśna w Sopocie znajduje się przy ulicy Moniuszki 12, to miejsce gdzie co roku od 40 lat na wolnym powietrzu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki. Obiekt powstał w roku 1909. Znajduje się w otoczeniu lasu i posiada wyjątkową akustykę. Poza Festiwalem, Opera Leśna jest sceną dla koncertów muzyki zarówno klasycznej - Festiwal Wagnerowski, jak i popularnej, a także dla pokazów mody i innych imprez okazyjnych.

 

opera Sopot


Grand Hotel stoi przy samej plaży. Został wybudowany w roku 1927 jako Kasino Hotel i stanowił jeden z największych hoteli w północnej Europie. Przepych wnętrz hotelu przyciągał zewsząd bogatych turystów. Dziś do Grand Hotelu przybywają sławne osobistości i zagraniczni turyści.

 

 

   grand hotel Sopot

Kościół św. Jerzego stoi przy Monciaku. Ten neogotycki kościół został zbudowany w latach 1899-1901. Budowę sfinansowała cesarzowa Augusta Wiktoria, a także Cesarz Wilhelm II, który nakazał wznieść wieżę kościoła tak wysoko, by była ona widoczna dla statków na zatoce. Przy kościele stoi kapliczka z 1909 roku. Niegdyś pełniła funkcję ulicznej studzienki, dziś zaś kryje pod swym ceramicznym daszkiem figurę św. Wojciecha.

Zakład Balneologiczny z latarnią morską znajduje się na końcu Monciaka, przed wejściem na molo. Z wieży widokowej latarni w sezonie letnim można podziwiać piękne widoki: molo, statki na zatoce, Półwysep Helski, miasto Sopot.

Budynek upamiętnia założyciela kąpieliska Jerzego Haffnera - na jego ścianach widnieje tablica pamiątkowa. W Zakładzie Balneologicznym można skorzystać ze zdrowotnych kąpieli solankowych oraz inhalacji.

 

Muzeum Sopotu - Willa Claaszena stoi przy nadmorskiej promenadzie wśród pięknej zieleni parku. Została wybudowana przez Ernsta Claaszena w 1903 roku, a od 2001 roku funkcjonuje jako muzeum Sopotu. W muzeum gromadzone są wszelkie pamiątki związane z historią miasta: stare mapy, przewodniki turystyczne, pocztówki, dokumenty, fragmenty zastaw stołowych z hoteli i pensjonatów, rodzinne albumy i fotografie, typowe sopockie pamiątki turystyczne itd.

 

 

muzeum Sopot

Łazienki Południowe to budowla drewniana wzniesiona w roku 1907, stylizowana na wzór staronorweskiej architektury. Usytuowana jest przy alejce spacerowej, tuż nad morzem, niedaleko molo. Dziś znajduje się w nich hotel urządzony w stylu chińskim.

 

 

łazienki południowe Sopot

 

 

Grodzisko w Sopocie to Skansen Archeologiczny, w którym poznać można, jak żyli wczesnośredniowieczni Pomorzanie. Znajduje się przy ulicy J.J.Haffnera 63, pomiędzy wąwozami dwóch potoków, około 400 m od morza. To odtworzona słowiańska warownia z przełomu VIII i IX wieku. Pozostałościami grodu są ziemne wały usypane w kształcie podkowy, obejmujące grodowy majdan o powierzchni 0,15 ha oraz głęboka na 6 m fosa, która broniła niegdyś dostępu do warowni od zachodu.

 

                               grodzisko Sopot  grodzisko Sopot

Pomnik mieszkańców Sopotu stoi przy ulicy Kościuszki. Postawiono go w roku 1985 na cześć mieszkańców Sopotu, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej z rąk hitlerowców. Na tablicach pomnika widnieją nazwiska zamordowanych, daty i miejsca śmierci, a także tekst: "Bohaterskim Polakom, miaszkańcom Sopotu, którzy za wierność ideałom narodowym i działalność w polskich organizacjach oraz umiłowanie ojczyzny, zginęli w hitlerowskich miejscach kaźni, więzieniach i obozach koncentracyjnych w latach 1939-1945".

 

 

 pomnik mieszkańców Sopot

 

 

Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej:

Pomnik w Parku im. Sanitariuszki Inki w Sopocie, poświęcony poległym i pomordowanym żołnierzom Armii Krajowej


 

pomnik żołnierzy Sopot

Pomnik Jana Jerzego Haffnera :

Odwiedzając Park Północny obok Grand Hotelu przywita Was postać wypoczywającego Jana Jerzego Haffnera, który dogląda prężnie rozwijającego się miasta. Jan Jerzy Haffner jest uznawany za twórcę sopockiego kąpieliska. Przybył on do Gdańska w 1808 roku w charakterze chirurga armii napoleońskiej. Od 1811 r. prowadził w Gdańsku praktykę lekarską. W 1823 r. uruchomił w Sopociezakład wodoleczniczy, dając tym początek rozwoju sopockiego uzdrowiska, które rozbudowywał do końca swego życia.

 

 

                                        Pomnik Jana Jerzego Haffnera   Pomnik Jana Jerzego Haffnera

Figurka " Jasia Rybaka " : 

Stojącą u wylotu „Monciaka“ fontannę z posągiem rybaka odsłonięto 5 kwietnia 1998 r. podczas obchodów 100-lecia Sopotu. Figurka „Jasia Rybaka”, wg projektu Bruna Wandtke i dłuta Stanisława Szwechowicza, szybko stała się symbolem miasta. Fontanna upamiętnia miejsce, na którym od XVII w. znajdowała się rybacka osada.

 

jaś rybak Sopot

  

Pogoda Sopot z serwisu

 

 

 

Atrakcje w Sopocie