atrakcje świnoujście

Atrakcje Świnoujście

Świnoujście, jedno z najatrakcyjniejszych miast polskiego wybrzeża, położone jest na północno-zachodnim krańcu Polski. Jest jedynym miastem w Polsce leżącym na kilkudziesięciu wyspach.

Jego granice stanowią: od południa Zalew Szczeciński, od północy Morze Bałtyckie, od zachodu granica państwowa z Niemcami, zaś od strony wschodniej gmina Międzyzdroje.To właśnie dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu Świnoujście jest miastem o wielu obliczach – z jednej strony ważnym ośrodkiem gospodarki morskiej ( jednym z czterech kluczowych portów w Polsce) i bazą marynarki wojennej, z drugiej – popularnym uzdrowiskiem i miejscowością turystyczną.

Świnoujście ma status miasta na prawach powiatu i jest jednym z największych w województwie zachodniopomorskim. Zajmuje powierzchnię 197,2 km2 i z każdym rokiem powiększa swój obszar poprzez nanoszenie piasku na plaży przez prądy morskie.

 

Plaża:

  Świnoujście plaża plaża świnoujście

  

 

Jedyne takie miasto:

  • położone na kilkudziesięciu wyspach, w otoczeniu licznych rozlewisk, cieśnin morskich i bogatej przyrody,
  • o transgranicznym położeniu, z granicą lądową z Niemcami i morską ze Skandynawią
  • uznane i popularne uzdrowisko, dzięki unikatowemu mikroklimatowi, bogatym złożom mineralnych surowców leczniczych,
  • słynące pięknem najszerszej, czystej i bezpiecznej plaży, odznaczonej trzykrotnie wyróżnieniem "Błękitna Flaga",
  • o wyjątkowej zabudowie architektonicznej dzielnicy nadmorskiej, unikatowym zespole fortyfikacji i najwyższej na polskim wybrzeżu oraz jednej z najwyższych na świecie latarni morskiej,
  • z doskonałymi warunkami dla turystyki rowerowej, pieszej, kajakowej, żeglarstwa i wędkarstwa,
  • z bogatą ofertą imprez kulturalnych i sportowych

        

To miasto, w którym nie można się nudzić!

 

 

Przeprawy Promowe :

  przeprawy promowe Świnoujście
 

Latarnia Morska z 1858 roku :

Jedna z największych atrakcji turystycznych tego typu na polskim wybrzeżu. Wysoka na 68 metrów, licząca ponad 300 krętych schodów jest najwyższą latarnią nie tylko naszego wybrzeża, ale również najwyższą na Bałtyku oraz jedną z najwyższych na świecie. Po zakończeniu w 2000 roku generalnego remontu trwającego od listopada 1998 roku, latarnia po wielu latach została ponownie udostępniona do zwiedzania. Obecnie przeżywa swój wielki renesans.

Cały obiekt latarni składa się z trzech części - wieży latarni (część centralna i jednocześnie najwyższa), zbudowanej z ceramicznej cegły, do której od strony północnej i południowej przylegają dwukondygnacyjne budynki z czerwonej cegły.

W budynkach tych mieszczą się urządzenia radiolatarni oraz pomieszczenia dla obsługi. Kiedyś mieszkali tu latarnicy z rodzinami, dbając o to, aby latarnia nigdy nie zgasła. Warto pokonać kręte schody,  aby dostać się do górnej galerii, skąd można podziwiać panoramę Świnoujścia i okolic.

 

latarnia morska Świnoujście


Stawa "Młyny" :

Znak nawigacyjny w kształcie wiatraka - najbardziej rozpoznawany symbol Świnoujścia, który również znajduje się w oficjalnym logo miasta Świnoujście. "Wiatrak" usytuowany jest na końcu kamiennego Falochronu Zachodniego (o długości ok. 350 m), wybudowanego w latach 1818-1923. Falochron wieńczy plażę po stronie wyspy Uznam.

Po przeciwnej stronie położony jest  Falochron Wschodni - położony na prawobrzeżnej części miasta, na wyspie Wolin. Jest to najdłuższy falochron kamienny w Europie, o długości przeszło 1400 metrów w głąb morza. Jego atrakcyjność przebija wszystkie mola położone nad Bałtykiem! Pomiędzy falochronami  uchodzi do morza rzeka Świna, od której pochodzi nazwa miasta - Świnoujście
.

Stawa młyny ŚwinoujścieMuzeum Rybołówstwa Morskiego:


Ma swoją siedzibę w budynku byłego Ratusza Miejskiego. Budynek ten jest najstarszym budynkiem w mieście - wybudowanym na przełomie lat 1805/1806, na podstawie projektu pochodzącego z  1792 roku, autorstwa mistrza budowlanego Meyera. Nieco ponad 30 lat później, do budynku dobudowano ażurową wieżyczkę, na szczycie której obecnie znajduje się zegar, wybijający pełne godziny i odgrywający o godz. 6:00 i 18.00 miejskie kuranty.

Na tyłach muzeum znajduje się skwer, którego centralnym miejscem jest fontanna i tablica poświęcona "Tym co nie powrócili z morza". Wcześniej w tym miejscu znajdował się schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej, a jeszcze wcześniej targ rybny i bydlęcy. Dziś Muzeum udostępnia zwiedzającym zbiory prezentujące historię rybołówstwa, dzieje miasta i regionu, stare przyrządy nawigacyjne oraz okazy fauny morskiej, skamieniałości i minerały.

Muzeum jest także miejscem wielu wystaw, wśród których ważne miejsce zajmują ekspozycje poświęcone świnoujskiej plaży i dawnym strojom plażowym oraz wystawa dedykowana historii miasta: "Świnoujście - miasto na wyspach."


 

muzeum Świnoujście


Fort Gerharda:

Potocznie zwany Fortem WSCHODNIM jest jednym z najlepiej zachowanych XIX-to wiecznych fortów nadbrzeżnych w naszej części Europy. Wybudowany przez pruskich fortyfikatorów był jednym z czterech podstawowych dzieł obronnych składających się na Twierdzę Morską Świnoujście.

Byliście w pruskim wojsku? Chodziliście po polu minowym, lub po linie zawieszonej nad fosą? Strzelaliście z działa? Jeżeli nie, to koniecznie musicie odwiedzić Fort Gerharda - nadmorską twierdzę na wyspie Wolin, w której do dnia dzisiejszego urzęduje pruski generał, a na placach musztry ćwiczą pruscy żołdacy! Od 2001 roku Fort jest siedzibą historycznego Komendanta Twierdzy Świnoujście (ostatniego Pruskiego Komendanta Wojskowego w Europie) i koszarami historycznego 3 batalionu 34 Pułku Fizylierów Królowej Szwedzkiej Wiktorii.

Regiment jest jedną z nielicznych w Europie armii, która z dnia na dzień, z godziny na godzinę się powiększa i już niedługo będzie NAJLICZNIEJSZĄ ARMIĄ na świecie! Przez szeregi regimentu przeszło już ponad 200 000 turystów, którzy po odbyciu przeszkolenia wojskowego, zostali mianowani na pierwszy historyczny stopień wojskowy i stali się rezerwistami regimentu! Wstępu na teren fortu pilnuje historycznie umundurowany wartownik, po minięci którego czeka Was przywitanie z samym Komendantem Twierdzy.

Dalej przed Wami wielka przygoda - ciężkie szkolenie i prawdziwa podróż w czasie, podczas której przejdziecie próbę ciemności, nauczycie się musztry wojskowej, poobcujecie w podziemnych kazamatach z duchem świnoujskiej Julii i... Tajemnica wojskowa! Przyjedźcie! A Ci, którzy przejdą wszystkie próby, liczyć mogą na wyrozumiałość załogi Fortu i powrót w całości do domu :) Wybierając się w ten rejon Świnoujścia, warto zaplanować czas na zwiedzanie świnoujskiej latarni położonej zaledwie 100 metrów dalej.

 

Fort Zachodni wybudowany w latach 1843-1863, wielokrotnie modernizowany, po wojnie do 1962 roku stacjonowały tam wojska radzieckie.


Fort Anioła :

Wybudowany w latach 1845-1858, za czasów panowania króla pruskiego Frederyka Wilhelma IV jako punkt artyleryjsko - obserwacyjny stanowiący wówczas jeden z czterech fortów obronnych Twierdzy Świnoujście.  Za czasów pruskich, parter w trójkondygnacyjnej budowli obsadzała piechota z bronią ręczną a piętra wykorzystywane były dla lekkiej artylerii polowej.

Armaty i amunicję transportowano do góry za pomocą lin przez owalne otwory w stropach, które zachowały się po dzień dzisiejszy.  W czasach II Wojny Światowej, Fort został przebudowany i wyposażony we wszystkie dostępne zdobycze techniki (elektryczność, centralne ogrzewanie, radar, radiostacje, telegraf, telefon) a następnie pełnił rolę posterunku obserwacji powietrznej dla sił niemieckich.

Po wojnie został przejęty przez Rosjan, którzy zajmowali go do roku 1992 wykorzystując jako punktem obserwacji powietrznej i łączności z okrętami Floty Radzieckiej.  Obecnie obiekt jest sukcesywnie remontowany i spełnia rolę nie tylko muzealną ale stał się placówką kulturalną Świnoujścia. Tu można na żywo spotkać się z historią 3 epok: pruską, niemiecką i radziecką.

Można też obejrzeć liczne wystawy malarstwa współczesnego, fotografii, rzeźby. W forcie odbywają się koncerty muzyczne, spotkania poetów na wieczorach poezji, pokazy tradycyjnych walk rycerstwa średniowiecznego.

 

wypoczynek


 XVIII wieczny Kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla :

Wzniesiony jest na miejscu gotyckiej świątyni. We wnętrzu kościoła znajdują się między innymi: zabytkowe organy, ciekawe witraże oraz zabytkowy drewniany model statku. Dzieje tego kościoła dość ciekawie opisuje dokument przechowywany w kuli wieńczącej wieżę kościelną, wydobyty w trakcie generalnego remontu dachu i wieży w 1981 roku.

Dokument ten zawierał wiele informacji o tym kościele, jak również o jego poprzedniku, małym kościółku w wiosce Westswine, znajdującej się niegdyś na obszarze obecnego Świnoujścia. Data założenia tamtego kościoła nie jest znana, jednak inne dokumenty wskazują, że było około 1480 roku. Niegdyś dumą każdego kościoła, poza dzwonami, były organy.

W tym Kościele pierwsze organy zainstalowano w 1834 roku. Były to nowe organy Grünberga, które przetrwały tu przez 93 lata. Następnie w 1927 roku zastąpiono je instrumentem nowej generacji, dużym 31 registrowym, zbudowanym przez znakomitego organomistrza Steinmeyera z Gettingem w dalekiej Bawarii.

Szczęśliwie przetrwały II wojnę światową i do dziś znajdują się w świnoujskim kościele. Brzmienie tego zabytkowego instrumentu i zainteresowanie muzyką organową sprawiły, że wiosną 1999 roku rozpoczął się w kościele Chrystusa Króla cykl koncertów Świnoujskie Wieczory Organowe i I Festiwal Muzyczny w wykonaniu znakomitych organistów z kraju i zza granicy, które corocznie odbywają się po dzień dzisiejszy.

 

Kościół Matki Boskiej "Stella Maris" :

Zwany kościołem Gwiazdy Morza, to mały i niezwykle urokliwy  kościółek z końca XIX w.,  wybudowany w stylu neogotyckim, z krzyżowym wiązaniem cegieł. Na szczególną uwagę zasługują witraże o dużej wartości artystycznej oraz mozaika umieszczona nad drzwiami wejściowymi.

Przedstawia ona Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus w łodzi sterowanej przez dwóch aniołów. Uwagę przyciąga także usytuowany nad wejściem do kościoła napis: "AVE MARIS STELLA",  ozdobiony misterną gwiazdą.  Wnętrze kościoła, zamknięte prostokątnym prezbiterium z wejściem do zakrystii i opierającym się na zdobionej konstrukcji chórem muzycznym, zachowało większość oryginalnych sprzętów.

Interesująca jest Droga Krzyżowa malowana na blasze. Sceny przedstawiające poszczególne stacje przymocowane są bezpośrednio, bez ram do ścian nawy lub balustrady chóru. W czasie II Wojny Światowej zniszczonych zostało wiele cennych witraży. Uratował się witraż w prezbiterium, jednak zastąpiono go nowym.

 

 

Wieża po byłym kościele protestanckim pod wezwaniem księdza Marcina Lutra - punkt widokowy : 

Jest to pozostałość po protestanckim, utrzymanym w neogotyckim stylu Kościele ewangelickim pod wezwaniem księdza Marcina Lutra, wzniesionym w latach 1903 – 1906, według projektu Fritza Gottlieba. Obecnie na jej szczycie znajduje się najwyższy w Świnoujściu punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok niemal na całe miasto.

Wieża została udostępniona do publicznego zwiedzania w grudniu 2005, dzięki prywatnemu inwestorowi, który pod fachowym okiem konserwatora zabytków, przeprowadził trwającym niemal dwa lata gruntowny remont. Historia tego obiektu rozpoczęła się w 1899 roku,  kiedy zmarła jedną z najbogatszych ówczesnych osobistości Świnoujścia - konsul, pani Emilia Heys.

W swoim testamencie przekazała na rzecz miasta ogromną kwotę pieniędzy bliską dwóch milionów marek. Jej ostatnią wola było, aby z tych pieniędzy zbudowano i utrzymywano w mieście nowy kościół oraz dom dziecka.  Zgodnie z jej wolą, w grudniu 1902r. podjęto decyzję o budowie kościoła usytuowanego  w nadmorskiej dzielnicy, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego.

 

wieża widokowa Świnoujście

 

Ryglowe chaty kryte strzechą z końca XVIII wieku :

Położone na wyspie Karsibór - jednej z trzech, zamieszkałych wysp Świnoujścia, na której znajduje się osada, nosząca tę samą nazwę co wyspa - Karsibór. Wyspa powstała w latach 1874-1880 przez przekopanie południowo-wschodniego fragmentu wyspy Uznam, tworząc tym samym Kanał Piastowski - szlak żeglugowy, który skrócił drogę wodną ze Świnoujścia do Szczecina.

Od południa wyspa Karsibór otoczona jest wodami Zalewu Szczecińskiego. Na północy granicę wyspy stanowią ramiona Starej Świny - Rzecki Nurt i Młyńska Toń. Na wschód rozciąga się kraina ponad 40 wysp wstecznej delty Świny, z których większe to Warne Kępy, Wielki Krzek i Karsiborska Kępa. W Karsiborzu, po dzień dzisiejszy zachowały się stare chaty rybackie.

Najpiękniejsza i najstarsza z nich, położona przy ul. Wierzbowej nr 7,  wpisana została do rejestru zabytków województwa, jednak zupełnie niedawno uległa siłą natury.

atrakcje Świnoujście

 


Zabytkowy kościół gotycki z XV wieku :

We wschodniej części wyspy Karsibór. Zbudowany w XV wieku, z wieżą dobudowaną w XVIII. We wnętrzu możemy zobaczyć zabytkowy XV wieczny ołtarz (częściowo zrekonstruowany, po kradzieży dokonanej w latach 90-tych) i ambonę z XVIII. 

W Kościele znajduje się także pochodzący z 1909 roku znaczących rozmiarów model statku „Kolumbia”, będący kopią modelu z 1668 roku.  Sam Kościół to budowla salowa, orientowana, pierwotnie bez wieży, z prosto zamkniętym prezbiterium.

Mury kościelne wzniesiono z cegły na kamiennym fundamencie i przykryto drewnianym stropem oraz dwuspadowym dachem pokrytym miedzianą blachą. Elewacje północna i południowa rozdzielone są wysokimi oknami o ostrołukowym wykroju z maswerkowym, drewnianym laskowaniem, zaś elewacja wschodnia jest obecnie pozbawiona okien.

 


Rezerwat ptaków "Karsiborska Kępa" :

Na wyspie Karsibór to lęgowisko ponad 140 gatunków rzadkich ptaków, w tym  ptaków siewkowatych i jedno z trzech najcenniejszych obszarów występowania wodniczki.

Ptasi rezerwat Karsiborska Kępa zajmuje powierzchnię 180 ha podmokłych łąk Karsiborskiej Kępy. Jest to unikatowe lęgowisko ptaków siewkowatych i jedno z trzech najcenniejszych obszarów występowania wodniczki.

Na łąkach zarastających niską trzciną gnieździ się od kilku procent światowego stanu tego rzadkiego ptaszka. Na terenie ostoi występują też inne rzadkie gatunki: orzeł bielik, kania rdzawa, rezerwat ptaków błotniak łąkowy, derkacz, batalion - gatunki zaliczane do wymierających w skali świata.

 

Kapitanat Portu w Świnoujściu:

Został zbudowany podczas dużej rozbudowy świnoujskiego portu w końcu 1870 roku. Na jego fasadzie wisi tablica z zaznaczonym stanem wody z 31 grudnia 1913 r., kiedy to w czasie sztormu do miasta wdarły się morskie fale. Przed budynkiem rosną dwa dorodne cisy, tzw. "Żeglarze".

 

nad morzem

Port :

 port marynarki Świnoujście

port Świnoujście

Zapraszamy na Wypoczynek do Świnoujścia...