Trzęsacz atrakcje

Trzęsacz to bardzo stara wieś parafialna, do której należało 10 osad. Najpierw wieś książęca, później należała do biskupów kamieńskich. Przez wieś przebiega15 południk długości wschodniej, wyznaczający czas środkowo-europejski.

Trzęsacz to miejscowość, w której "morze porywa kościół" . Tutaj na wysokim, klifowym brzegu wznosi się ostatnia, jeszcze nie pochłonięta przez morze ściana gotyckiego kościoła. Świątynia wzniesiona w XIV / XV w.znajdowała się wtedy w środku wsi, podobno 2 km od brzegu morza; stare źródła podają, iż do parafii trzęsackiej należała wioska, której mapy obecnie nie wykazują, ponieważ była położona na północ od Trzęsacza, tam gdzie obecnie jest morze.

Podmywany systematycznie klif zbliżył się do świątyni. W 1811 r. zaprzestano chowania zmarłych na cmentarzu przykościelnym, a w 1874 r. odprawiono w kościele ostatnie nabożeństwo i jego wyposażenie przewieziono do katedry w Kamieniu Pomorskim. W 1901 r. runęła domorza pierwsza ściana kościoła.

 

 

Plaża :

    wypoczynek  wczasy nad morzem

Ruiny kościoła - zabytek klasy "0". Stoi na klifie na końcu ul. Klifowej. Kościół zbudowany został w XV wieku w odległości 2 kilometrów od morza i jego pozostałości są dziś przykładem niszczycielskiej siły morza.

 

          wypoczynek nad morzem  wypoczynek nad morzem

Klif i paralotnie - z malowniczego klifu rozciąga się piękny widok na morze. Uroku dodają szybujące często w tym miejscu dzięki dobrym warunkom paralotnie.
 

 nad morzem  nad morzem
 

Pałac Trzęsacz - zespół pałacowo-parkowy z XIX wieku posiada cenny drzewostan. Dziś mieści się w nim ośrodek wczasowy i stadnina koni.
 

wczasy

15 Południk - przez Trzęsacz przebiega 15 południk długości geograficznej wschodniej wyznaczający czas środkowoeuropejski. Oznacza to, że przez pół roku czas zegarowy jest tu identyczny z czasem słonecznym.
Zapraszamy na Wypoczynek do Trzęsacza...

Atrakcje Trzęsacza, Atrakcje w Trzęsaczu