atrakcje ustka 

Ustka atrakcje

Ustka to znane miasto przede wszystkim turystom. Od kilku lat Ustka konkuruje z Łebą o miano Letniej Stolicy Polski. A jak wiemy konkurencja zawsze potęguje do działania więc Ustka do lata przygotowana jest bardzo. Wszystko jest dla turysty. Ustka słynie ze specjalnie przygotowanych plaże szerokie i piaszczyste powodują że leżenie plackiem jest miłe. A piękne zachody słońca oglądane przy rybce z nadmorskiej promenady na trwale znajdą się w pamięci.

                                           

Plaża :

  plaża Ustka   plaża Ustka

     


Centrum Nurkowe :

Miłośnicy nurkowania mają okazję nie tylko zachwycić się podwodnym światem Bałtyku w Ustce, ale także choć przez chwilę stać się jego częścią.

centrum naukowe Ustka

 

 

Kraina w kratę :

"Kraina w kratę" położona jest na terenie gmin: Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomino i Ustka a jej stolica jest Swołowo (19 km na południe od Ustki) - pomorska wieś europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Nazwa krainy dotyczy dawnego budownictwa o konstrukcji kratownicowej, której cechą charakterystyczną są czarne elementy drewniane tworzące kratę i bielone wapnem wypełnienia. Wieś Swołowo, w której zachowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej, położona jest w centrum regionu z charakterystycznym budownictwem szachulcowym.

Tu najstarszym obiektem jest tzw. kurna chata z końca XVII i początku XVIII wieku na posesji nr 39. Miejscowi gospodarze rozpoczęli hodowlę osobliwej odmiany łaciatej trzody chlewnej tzw. pstrej złotnickiej i stąd powiedzonko - "Kraina w kratkę - świnki w łatkę".

kraina w kratę Ustka

 

 

"Pas pobrzeża na wschód od Ustki" :

Teren zajmuje 3 336 ha, położony jest pomiędzy miejscowościami Ustką a Rowami i dalej drogą publiczną do Objazdy przez Wytowno do Przewłoki. Główną atrakcją krajoznawczą jest wybrzeże wydmowe i klifowe.

W klifowych odsłonięciach widoczne są gleby kopalne barwy czarnej, których wiek datowany jest od ok. 1000 do 10000 lat. W Poddąbiu i Dębinie wysokość klifu wynosi od 14 do 35 m. W Poddąbiu kilkadziesiąt lat temu na długości 150 m i 70 m w głąb lądu powstało osuwisko.

Obecnie teren porośnięty jest młodą buczyną nadmorską. Tutaj od strony plaży można wejść po schodach na koronę klifu, na wysokość 30 m n.p.m. Na plaży są liczne głazy o średnicy ponad 1 m. Rowy są wsią rybacką i letniskową położoną u ujścia rzeki Łupawy, między obszarem chronionego krajobrazu a Słowińskim Parkiem Narodowym.

Są tu liczne obiekty wypoczynkowe, punkty gastronomiczne, camping, pola namiotowe, a przy hotelu "Przymorze" otwarty basen kąpielowy.
 

  pas pobrzeża Ustka

 

 

Latarnia Morska :

Budowla została wzniesiona w 1892  roku. Składała się z murowanego budynku wykorzystywanego jako stacja pilotów oraz przylegającej do niego ośmiokątnej wieży - latarni. Zabudowania przetrwały do naszych czasów bez większych zmian.

 latarnia morska Ustka

 

 

Sowiński Park Narodowy :

Światowy rezerwat biosfery - 22 km na wschód od Ustki. Słowiński Park Narodowy, o powierzchni 18 069 ha, z otuliną 21 608 ha, położony jest na środkowym wybrzeżu, między nadmorskimi miejscowościami Rowami, a Łebą. Jezioro Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie i Dołgie Małe zajmują 53% powierzchni wodnej Parku.

Wydmy i podmokłe, bagienne zagłębienia międzywydmowe stanowią 14% powierzchni. Największe pole ruchomych wydm o wysokości 25 - 35m jest w pobliżu Łeby i ma powierzchnię ok. 500 ha. W Rąbce są udostępnione pomieszczenia, w których można poznać tajemnice przyrody Słowińskiego Parku. Ciekawym punktem widokowym jest wieża na Górze Rowokół 115m n.p.m., latarnia morska w Czołpinie skąd okolice można podziwiać z wysokości 75m n.p.m. oraz punkty kulminacyjne na ruchomych wydmach. Piaszczyste pagóry wędrują na wschód z prędkością 5-10 m rocznie i są wyższe od zasypywanych lasów.

W Smołdzinie mieści się Dyrekcja Parku Narodowego i bardzo interesujące Muzeum Przyrodnicze (tel. 0-597 - 117509). Ekspozycje tworzą okazy bogatego świata roślin i zwierząt z plaż, wydm, wód morskich i jezior.

W Klukach jest Muzeum Wsi Słowińskiej gdzie zrekonstruowano zagrody gospodarcze Słowińców, dawnej kaszubskiej grupy etnicznej. Parterowe, wspierane na kamieniach chałupy miały konstrukcję szkieletową. Dachy kryte były trzciną. Do zwiedzania udostępnione są checze (budynki gospodarzy), w których obejrzeć można przedmioty gospodarstwa domowego oraz narzędzia codziennej pracy w polu, na jeziorze i w morzu.

Sezon turystyczny rozpoczyna się 1 maja, imprezą folklorystyczną Czarne wesele. W soboty i niedziele organizowane są interesujące pokazy wypieku chleba wiejskiego, a następnie jego konsumpcja ze smalcem domowej roboty.

W innych obejściach jest pokaz techniki krycia dachu trzciną, naprawy sieci przy pomocy kleszczki, wykonywane są wyroby z wikliny lub korzeni, prezentowane jest hafciarstwo, tkactwo i garncarstwo. Wokół słychać muzykę i śpiew kaszubskich zespołów ludowych.


    wydmy Ustka  wydmy Ustka

 

Główne atrakcje Ustki :

-Promenada nadmorska
-Połączenie promowe na Bornholm
-Prom przez kanał portowy – połączenie z plażą zachodnią
-Latarnia morska, ul. Limanowskiego, do zwiedzania od godz. 9.00
-Wieża widokowa – obserwatorium, ul. Limanowskiego
-Wycieczki BUSEM do Słowińskiego Parku Narodowego i Skansenu w Klukach.

 

Pogoda Ustka z serwisu

 

Zobacz również jakie atrakcje cię czekają w okolicy miasta Ustki :

Atrakcje Jarosławiec, Atrakcje Rowy
 

 

 Tagi :

- Atrakcje w Ustce
- Ustka atrakcje turystyczne
- Kalendarz imprez Ustka
- Zabytki Ustka
- Turystyka Ustka
- Ustka plaża
- Ustka latarnia morska

   •   Pomorskie
    Ustka


    Horizon zajmuje się czarterem jachtu, proponujemy rejsy po Bałtyku oraz nocleg na jachcie. To doskonały sposób na spędzenie urlopu. ... [Więcej]
    Zobacz

Atrakcje Ustka