Pogoda i klimat w Gruzji cały rok, kiedy warto jechać? Temperatura powietrza, wody, opady.

Gruzja to kraj położony w północnej części Kaukazu. Słynie z pięknych gór, które ścielą się aż po horyzont. W Gruzji można odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał. Wciąż można zobaczyć tu konie poruszające się na polach uprawnych, a kobiety noszą tradycyjne stroje.

Pogoda w Gruzji jest typowa dla kraju położonego w północnej części Kaukazu. Jego pogoda i klimat są ukształtowane przez góry, które się tu znajdują. Temperatury w ciągu dnia mogą sięgać nawet ponad 30 stopni Celsjusza, a w nocy spadać poniżej 0. Najlepszym okresem na podróż do Gruzji jest wiosna lub początek jesieni. Wtedy temperatury są bardziej przyjemne, a krajobraz jest w pełni kwitnący.

Warto pamiętać o tym, że pogoda w Gruzji może się zmieniać bardzo szybko i nagle. Dlatego też warto mieć ze sobą ciepłe ubrania, nawet jeśli pogoda na początku wycieczki wydaje się być dobra. Pamiętaj także, że opady deszczu i śniegu są tutaj bardzo powszechne, dlatego warto zabrać ze sobą odpowiednie obuwie i ubrania.

Gruzja to kraj, który oferuje turystom wiele możliwości. Można tu odwiedzić ponad 3 000 świątyń, ponad 60 muzeów, a także wiele innych atrakcji. Gruzja słynie również z winiarstwa i jest świetnym miejscem na degustację lokalnych specjałów. Warto pamiętać o tym, że kuchnia gruzińska jest bardzo pikantna i często przyrządzana jest ze świeżych warzyw i owoców.

Aktualna pogoda w Gruzji

Poniżej znajdziesz informacje o aktualnej pogodzie, jaka występuje aktualnie w Gruzji.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Klimat w Gruzji – kiedy najlepiej jechać?

Gruzja słynie z klimatu śródziemnomorskiego, który uprzyjemnia pobyt w tym kraju przez cały rok. Słoneczne dni i ciepłe noce są gwarantowane przez prawie 300 słonecznych dni w roku. W porywach wiatru pogoda może być chłodna, ale zwykle jest bardzo przyjemna. Największe różnice temperatur pomiędzy pasmami górskimi a krajem nadmorskim występują w okresie zimowym. Podczas lata pasma górskie są o wiele chłodniejsze niż kraj nadmorski.

Na początek warto wiedzieć, że pogoda w Gruzji jest bardzo zróżnicowana ze względu na jej położenie. Kraj leży pomiędzy Morzem Czarnym a Kaspijskim, pasma górskie dzielą go na północ i południe. Różnice pomiędzy pasmami górskimi a krajem nadmorskim są dość duże. Kraj nadmorski jest bardziej podatny na wpływy pogody morskiej, dlatego też temperatury są tu łagodniejsze. Z drugiej strony pasma górskie są chłodniejsze i bardziej suche.

Do Gruzji najlepiej wybrać się w maju, ponieważ jest to początek sezonu turystycznego. Temperatury są wtedy idealne – nie jest ani za ciepło, ani za zimno. Warto pamiętać, że w ciągu dnia temperatury mogą sięgać nawet 30 stopni Celsjusza, a w nocy spadać poniżej 10 stopni. Warto wybrać się do Gruzji także w czerwcu lub we wrześniu. Temperatury wtedy są również bardzo przyjemne. Warto pamiętać, że w okresie letnim pasma górskie są o wiele chłodniejsze niż kraj nadmorski.

Warto pamiętać, że w Gruzji pory roku są odwrotnie niż u nas – wiosna trwa tu od początku kwietnia do początku czerwca, lato od początku czerwca do początku sierpnia, a jesień od początku sierpnia do początku października. Zimy są krótkie i łagodne.

Opady deszczu w Gruzji – kiedy są największe?

W Gruzji opady deszczu są największe w okresie od maja do października. Najwięcej deszczu pada na północy kraju, gdzie opady są częste i obfite. Na północny-na zachodnim wybrzeżu opady deszczu mogą być szczególnie obfite jesienią.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Średnia temperatura w Gruzji wynosi 14-15 stopni Celsjusza w lecie i 0-1 stopień Celsjusza w zimie. W górach temperatura jest niższa niż w pozostałej części kraju. Opady śniegu są częste w górach od grudnia do marca.

Pogoda w Gruzji przez cały rok – temperatura powietrza, wody, opady deszczu

Pogoda Gruzja


Śr. temperatura w dzień

Śr. temperatura w nocy

Śr. ilość opadów deszczu w mm
Styczeń 5°C -3°C 23 mm
Luty 6°C -2°C 29 mm
Marzec 11°C 2°C 36 mm
Kwiecień 18°C 7°C 58 mm
Maj 23°C 11°C 89 mm
Czerwiec 27°C 15°C 89 mm
Lipiec 30°C 18°C 57 mm
Sierpień 29°C 17°C 53 mm
Wrzesień 25°C 14°C 42 mm
Październik 18°C 8°C 43 mm
Listopad 12°C 3°C 37 mm
Grudzień 7°C -1°C 26 mm

Pogoda wiosną w Gruzji – temperatura powietrza, wody, opady deszczu

Wiosną temperatura w Gruzji wynosi około 10-12 stopni Celsjusza. Marzec jest najbardziej deszczowym miesiącem w roku. Od kwietnia pogoda staje się cieplejsza i bardziej słoneczna. Temperatura w górach jest niższa niż w kraju nadmorskim. Opady śniegu są częste w górach, dlatego warto pamiętać o ciepłych ubraniach. Opady deszczu są rzadkie. W tym okresie opady to głównie deszcz ze śniegiem.

Wiosną w Gruzji warto zwiedzić między innymi Zamek Gremi, jeden z najważniejszych zabytków architektury średniowiecznej Gruzji, był stolicą feudalnego państwa Kachetii w XVI wieku. Zamek położony jest w dolinie rzeki Alazani, 105 km od Tbilisi, na wzgórzu z widokiem na winnicę i góry.

Pogoda Gruzja marzec

W Gruzji w marcu temperatury są już ciepłe, ale nie gorące – średnio + 15…+ 20 C. W niektóre dni może być nawet +25 C. Woda w morzu Czarnym o tej porze roku +15 C. Opady są niewielkie – 50-70 mm na miesiąc.

Początek wiosny to idealny czas na pobyt w Gruzji. Są już ciepłe dni, a turystów jest mało. Jest dobra pogoda na wycieczki i spacerek po mieście.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Pogoda Gruzja kwiecień

Temperatura powietrza w kwietniu w Gruzji wynosi już + 20…+ 25 C, a wody w morzu Czarnym o tej porze roku +17 C. Opady są niewielkie – 50-70 mm na miesiąc.

W kwietniu pogoda jest już dobra na wycieczki, pikniki i kąpiele w morzu dla odważnych.

Pogoda Gruzja maj

W maju w Gruzji średnia temperatura wynosi ponad 20°C. Jest to idealna pora na wakacje, ponieważ jest ciepło, ale nie za gorąco. Opady są rzadkie i średnio wynoszą około 2O mm. Temperatura wody wynosi ponad 20°C. Warto wybrać się na plażę i skorzystać z uroków morza. W maju jest także dobrym miesiącem na wycieczki i zwiedzanie. Gruzja jest pięknym krajem, więc warto go odwiedzić w każdej porze roku.

Pogoda latem w Gruzji – temperatura powietrza, wody, opady deszczu

Latem temperatura powietrza wynosi pomiędzy +25°C a +30°C. Najwyższe temperatury są od notować pomiędzy lipcem a sierpniem, a najniższe – w czerwcu i we wrześniu. Nawet pomimo tego, że pogoda jest bardzo ciepła, to w Gruzji często można spotkać się z deszczem – szczególnie na północy kraju. Warto pamiętać o tym, że pogoda potrafi się bardzo szybko zmienić i należy mieć ze sobą odpowiednie ubranie. Noce potrafią być chłodne – temperatura powietrza pomiędzy +10°C a +15°C.

Wakacje w Gruzji to idealny czas na aktywny wypoczynek. Szczególnie popularne są wycieczki piesze i rowerowe. Jest to również dobry czas na kąpiel w Morzu Czarnym – temperatura wody sięga pomiędzy +22°C a +24°C.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Pogoda Gruzja czerwiec

W Gruzji czerwiec jest miesiącem, w którym pogoda jest bardzo dobra. Temperatura powietrza osiąga średnio 25-30 stopni Celsjusza, a temperatura wody wynosi od 21 do 23 stopni Celsjusza. Opady są rzadkie, a słońce świeci przez prawie cały dzień. Czerwiec jest więc idealnym miesiącem na wakacje w Gruzji. Można tu spędzić czas na plażowaniu, kąpielach w morzu, a także na uprawianiu sportów wodnych. Ponadto czerwiec to idealny miesiąc na zwiedzanie Gruzji. Jest to bowiem sezon turystyczny, a większość atrakcji turystycznych jest otwarta dla zwiedzających. Dlatego też w czerwcu warto wybrać się do Gruzji i cieszyć się pięknem tego kraju.

Pogoda Gruzja lipiec

W Gruzji lipiec jest miesiącem, w którym pogoda jest bardzo dobra. Temperatura powietrza osiąga średnio 25-30 stopni Celsjusza, a temperatura wody wynosi od 21 do 23 stopni Celsjusza. Opady są rzadkie, a słońce świeci przez prawie cały dzień. Lipiec jest dobrym miesiącem na wakacje w Gruzji. Można tu spędzić czas na zwiedzaniu, kąpielach w morzu, a także na wycieczkach górskich.

Pogoda Gruzja sierpień

Temperatura w Gruzji w sierpniu to prawdziwa uczta dla miłośników ciepła. W tym miesiącu pada niewiele, a słońce świeci przez cały dzień. Woda w morzu jest bardzo ciepła – ponad 26 stopni Celsjusza. Jest to idealny miesiąc na plażowanie, kąpiele i aktywny wypoczynek.

Warto pamiętać, że sierpień to czas wakacji w Gruzji, więc turyści mogą spodziewać się większych tłumów. Jednak jest to też dobry czas na zwiedzanie kraju, ponieważ pogoda jest bardzo sprzyjająca. Warto pamiętać o tym, żeby zabrać ze sobą krem z filtrem, ponieważ słońce jest bardzo mocne.

Wakacje w Gruzji to także dobry czas na podróże po kraju. Warto zwiedzić Tbilisi, ponieważ stolica kraju jest bardzo żywa i kolorowa. Jest tu wiele atrakcji turystycznych, a także dobre jedzenie i wino. Warto także wybrać się na jeden z pobocznych szlaków, ponieważ jest tu bardzo pięknie i spokojnie.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Pogoda jesienią w Gruzji – temperatura powietrza, wody, opady deszczu

Jesień w Gruzji wygląda nieco inaczej niż pogoda w Polsce. Największa różnica to temperatura. W Polsce pogoda jest chłodna, a w Gruzji pogoda jest ciepła. Jesienią w Gruzji temperatury są przyjemne i klimat jest bardzo dobry na wakacje.

Wakacje to pora roku, kiedy warto jechać do Gruzji. Jest to kraj pełen atrakcji turystycznych, a pogoda sprzyja wypoczynkowi. Temperatury powietrza i wody są optymalne, a opady deszczu są rzadkie.

Gruzja to kraj, który warto odwiedzić w każdej porze roku. Jest to bardzo ciekawe miejsce i pogoda jesienią jest wyjątkowo dobra na wakacje. Temperatura powietrza, wody i opady deszczu są idealne dla turystów.

Pogoda Gruzja wrzesień

Temperatura powietrza we wrześniu w Gruzji utrzymuje się w okolicach 20-25 stopni Celsjusza, a temperatura wody jest również przyjemna – około 22 stopni Celsjusza. Jednak pogoda we wrześniu bywa kapryśna i mogą wystąpić opady deszczu. Dlatego też warto pakować ciepłe ubrania, a także kalosze lub inne obuwie chroniące przed przemoczeniem.

Pogoda Gruzja październik

W październiku pogoda w Gruzji się pogarsza i jest coraz chłodniej. Temperatura powietrza wynosi średnio 14-15°C, a temperatura wody 12-13°C. Opady są częste, ale nie są intensywne. Należy pamiętać o ciepłym ubraniu.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Pogoda Gruzja listopad

W listopadzie pogoda w Gruzji jest już bardzo chłodna. Temperatura powietrza wynosi średnio 8-10°C, a temperatura wody to około 16°C. Opady są częste, ale nie są intensywne. Listopad to więc idealny miesiąc na krótki pobyt w Gruzji i zwiedzanie tego wspaniałego kraju.

Pogoda zimą w Gruzji – temperatura powietrza, wody, opady deszczu 

Zimą w Gruzji temperatura powietrza spada poniżej zera. Dni są krótsze, a noce dłuższe. W tym okresie pada dużo śniegu, więc jeśli planujesz wyjazd do Gruzji, pamiętaj o ciepłych ubraniach. Warto też zabrać ze sobą buty na zmianę, ponieważ w pewnych miejscach śnieg może się topić, a woda może być bardzo zimna.

Warto pamiętać, że komunikacja miejska w Gruzji jest bardzo dobra i można łatwo dostać się do wszystkich miejsc, które chcesz zobaczyć.

Pogoda Gruzja grudzień

Temperatura powietrza w grudniu w Gruzji średnio wynosi +5 ° C, ale pamiętaj, że ze względu na różnice wysokości terenu temperatura może się różnić. Na północy kraju, w pobliżu gór, temperatura jest niższa o około 10 stopni. Na pustyniach i wybrzeżach można się spodziewać cieplejszej pogody – temperatura nie spadnie poniżej + 15 ° C. Opady deszczu w grudniu są również dość powszechne, a średnia ilość opadów wynosi około 80 mm.

W grudniu temperatura wody w Morzu Czarnym nie przekracza + 16 ° C, dlatego pływanie i kąpiele są raczej trudne do zniesienia.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Pogoda Gruzja styczeń

Temperatura w Gruzji w styczniu jest dość niska i wynosi około 5°C. Opady są rzadkie, a temperatura wody jest bardzo niska i wynosi zaledwie 4°C. W tym miesiącu warto wybrać się na narty lub snowboard.

Pogoda Gruzja luty

Temperatura w Gruzji w lutym oscyluje wokół +5°C. W ciągu dnia temperatura może sięgać nawet +10°C, a w nocy spadać poniżej 0°C. W tym miesiącu można spodziewać się opadów śniegu oraz deszczu. Temperatura wody w Gruzji w lutym wynosi około +5°C. Warto w tym czasie zwiedzić stolicę kraju – Tbilisi, które jest bardzo bogate w zabytki. Warto też odwiedzić północ kraju, gdzie można podziwiać przepiękne krajobrazy i poczuć się jak w prawdziwym raju.

Wakacje w Gruzji – sprawdź polecane oferty wczasów

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Gruzja / Adżaria / Batumi

Grand Gloria

⭐⭐⭐⭐⭐
27.09.2022 – 04.10.2022 (7 dni)
Regular
samolotem – Warszawa – Chopin
śniadania
Rainbow
26°C
3821 
Zobacz ofertę
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Gruzja / Adżaria / Batumi

Grand Gloria

⭐⭐⭐⭐⭐
23.08.2022 – 30.08.2022 (7 dni)
Last Minute
samolotem – Katowice
śniadania
Rainbow
21°C
3758 
Zobacz ofertę
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Gruzja / Adżaria / Batumi

Era Palace

⭐⭐⭐⭐
13.09.2022 – 20.09.2022 (7 dni)
Regular
samolotem – Warszawa – Chopin
śniadania
Rainbow
26°C
2789 
Zobacz ofertę
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Gruzja / Adżaria / Kobuleti

Panorama

⭐⭐⭐
13.09.2022 – 20.09.2022 (7 dni)
Regular
samolotem – Warszawa – Chopin
trzy posiłki
Rainbow
26°C
2741 
Zobacz ofertę
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Gruzja / Adżaria / Batumi

Le Port Aparthotel

⭐⭐⭐⭐
16.08.2022 – 23.08.2022 (7 dni)
Last Minute
samolotem – Katowice
bez wyżywienia
Itaka
21°C
2889 
Zobacz ofertę

Mateusz
      Trip Holiday
      Logo
      Zapłać za wakacje w wygodnych ratach