Pogoda i klimat w Gruzji cały rok, kiedy warto jechać? Temperatura powietrza, wody, opady.

Gruzja to kraj położony w północnej części Kaukazu. Słynie z pięknych gór, które ścielą się aż po horyzont. W Gruzji można odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał. Wciąż można zobaczyć tu konie poruszające się na polach uprawnych, a kobiety noszą tradycyjne stroje.

Pogoda w Gruzji jest typowa dla kraju położonego w północnej części Kaukazu. Jego pogoda i klimat są ukształtowane przez góry, które się tu znajdują. Temperatury w ciągu dnia mogą sięgać nawet ponad 30 stopni Celsjusza, a w nocy spadać poniżej 0. Najlepszym okresem na podróż do Gruzji jest wiosna lub początek jesieni. Wtedy temperatury są bardziej przyjemne, a krajobraz jest w pełni kwitnący.

Warto pamiętać o tym, że pogoda w Gruzji może się zmieniać bardzo szybko i nagle. Dlatego też warto mieć ze sobą ciepłe ubrania, nawet jeśli pogoda na początku wycieczki wydaje się być dobra. Pamiętaj także, że opady deszczu i śniegu są tutaj bardzo powszechne, dlatego warto zabrać ze sobą odpowiednie obuwie i ubrania.

Gruzja to kraj, który oferuje turystom wiele możliwości. Można tu odwiedzić ponad 3 000 świątyń, ponad 60 muzeów, a także wiele innych atrakcji. Gruzja słynie również z winiarstwa i jest świetnym miejscem na degustację lokalnych specjałów. Warto pamiętać o tym, że kuchnia gruzińska jest bardzo pikantna i często przyrządzana jest ze świeżych warzyw i owoców.

Aktualna pogoda w Gruzji

Poniżej znajdziesz informacje o aktualnej pogodzie, jaka występuje aktualnie w Gruzji.

Bonus na Lato 2023
GRUZJA Aktualna pogoda

Klimat w Gruzji – kiedy najlepiej jechać?

Gruzja słynie z klimatu śródziemnomorskiego, który uprzyjemnia pobyt w tym kraju przez cały rok. Słoneczne dni i ciepłe noce są gwarantowane przez prawie 300 słonecznych dni w roku. W porywach wiatru pogoda może być chłodna, ale zwykle jest bardzo przyjemna. Największe różnice temperatur pomiędzy pasmami górskimi a krajem nadmorskim występują w okresie zimowym. Podczas lata pasma górskie są o wiele chłodniejsze niż kraj nadmorski.

Na początek warto wiedzieć, że pogoda w Gruzji jest bardzo zróżnicowana ze względu na jej położenie. Kraj leży pomiędzy Morzem Czarnym a Kaspijskim, pasma górskie dzielą go na północ i południe. Różnice pomiędzy pasmami górskimi a krajem nadmorskim są dość duże. Kraj nadmorski jest bardziej podatny na wpływy pogody morskiej, dlatego też temperatury są tu łagodniejsze. Z drugiej strony pasma górskie są chłodniejsze i bardziej suche.

Do Gruzji najlepiej wybrać się w maju, ponieważ jest to początek sezonu turystycznego. Temperatury są wtedy idealne – nie jest ani za ciepło, ani za zimno. Warto pamiętać, że w ciągu dnia temperatury mogą sięgać nawet 30 stopni Celsjusza, a w nocy spadać poniżej 10 stopni. Warto wybrać się do Gruzji także w czerwcu lub we wrześniu. Temperatury wtedy są również bardzo przyjemne. Warto pamiętać, że w okresie letnim pasma górskie są o wiele chłodniejsze niż kraj nadmorski.

Warto pamiętać, że w Gruzji pory roku są odwrotnie niż u nas – wiosna trwa tu od początku kwietnia do początku czerwca, lato od początku czerwca do początku sierpnia, a jesień od początku sierpnia do początku października. Zimy są krótkie i łagodne.

Opady deszczu w Gruzji – kiedy są największe?

W Gruzji opady deszczu są największe w okresie od maja do października. Najwięcej deszczu pada na północy kraju, gdzie opady są częste i obfite. Na północny-na zachodnim wybrzeżu opady deszczu mogą być szczególnie obfite jesienią.

Bonus na Lato 2023

Średnia temperatura w Gruzji wynosi 14-15 stopni Celsjusza w lecie i 0-1 stopień Celsjusza w zimie. W górach temperatura jest niższa niż w pozostałej części kraju. Opady śniegu są częste w górach od grudnia do marca.

Pogoda w Gruzji przez cały rok – temperatura powietrza, wody, opady deszczu

Śr. temperatura w dzień Śr. temperatura w nocy Śr. ilość opadów deszczu w mm
Styczeń 5°C -3°C 23 mm
Luty 6°C -2°C 29 mm
Marzec 11°C 2°C 36 mm
Kwiecień 18°C 7°C 58 mm
Maj 23°C 11°C 89 mm
Czerwiec 27°C 15°C 89 mm
Lipiec 30°C 18°C 57 mm
Sierpień 29°C 17°C 53 mm
Wrzesień 25°C 14°C 42 mm
Październik 18°C 8°C 43 mm
Listopad 12°C 3°C 37 mm
Grudzień 7°C -1°C 26 mm

Pogoda wiosną w Gruzji – temperatura powietrza, wody, opady deszczu

Wiosną temperatura w Gruzji wynosi około 10-12 stopni Celsjusza. Marzec jest najbardziej deszczowym miesiącem w roku. Od kwietnia pogoda staje się cieplejsza i bardziej słoneczna. Temperatura w górach jest niższa niż w kraju nadmorskim. Opady śniegu są częste w górach, dlatego warto pamiętać o ciepłych ubraniach. Opady deszczu są rzadkie. W tym okresie opady to głównie deszcz ze śniegiem.

Wiosną w Gruzji warto zwiedzić między innymi Zamek Gremi, jeden z najważniejszych zabytków architektury średniowiecznej Gruzji, był stolicą feudalnego państwa Kachetii w XVI wieku. Zamek położony jest w dolinie rzeki Alazani, 105 km od Tbilisi, na wzgórzu z widokiem na winnicę i góry.

Pogoda Gruzja marzec

W Gruzji w marcu temperatury są już ciepłe, ale nie gorące – średnio + 15…+ 20 C. W niektóre dni może być nawet +25 C. Woda w morzu Czarnym o tej porze roku +15 C. Opady są niewielkie – 50-70 mm na miesiąc.

Początek wiosny to idealny czas na pobyt w Gruzji. Są już ciepłe dni, a turystów jest mało. Jest dobra pogoda na wycieczki i spacerek po mieście.

Bonus na Lato 2023

Pogoda Gruzja kwiecień

Temperatura powietrza w kwietniu w Gruzji wynosi już + 20…+ 25 C, a wody w morzu Czarnym o tej porze roku +17 C. Opady są niewielkie – 50-70 mm na miesiąc.

W kwietniu pogoda jest już dobra na wycieczki, pikniki i kąpiele w morzu dla odważnych.

Pogoda Gruzja maj

W maju w Gruzji średnia temperatura wynosi ponad 20°C. Jest to idealna pora na wakacje, ponieważ jest ciepło, ale nie za gorąco. Opady są rzadkie i średnio wynoszą około 2O mm. Temperatura wody wynosi ponad 20°C. Warto wybrać się na plażę i skorzystać z uroków morza. W maju jest także dobrym miesiącem na wycieczki i zwiedzanie. Gruzja jest pięknym krajem, więc warto go odwiedzić w każdej porze roku.

Pogoda latem w Gruzji – temperatura powietrza, wody, opady deszczu

Latem temperatura powietrza wynosi pomiędzy +25°C a +30°C. Najwyższe temperatury są od notować pomiędzy lipcem a sierpniem, a najniższe – w czerwcu i we wrześniu. Nawet pomimo tego, że pogoda jest bardzo ciepła, to w Gruzji często można spotkać się z deszczem – szczególnie na północy kraju. Warto pamiętać o tym, że pogoda potrafi się bardzo szybko zmienić i należy mieć ze sobą odpowiednie ubranie. Noce potrafią być chłodne – temperatura powietrza pomiędzy +10°C a +15°C.

Wakacje w Gruzji to idealny czas na aktywny wypoczynek. Szczególnie popularne są wycieczki piesze i rowerowe. Jest to również dobry czas na kąpiel w Morzu Czarnym – temperatura wody sięga pomiędzy +22°C a +24°C.

Bonus na Lato 2023

Pogoda Gruzja czerwiec

W Gruzji czerwiec jest miesiącem, w którym pogoda jest bardzo dobra. Temperatura powietrza osiąga średnio 25-30 stopni Celsjusza, a temperatura wody wynosi od 21 do 23 stopni Celsjusza. Opady są rzadkie, a słońce świeci przez prawie cały dzień. Czerwiec jest więc idealnym miesiącem na wakacje w Gruzji. Można tu spędzić czas na plażowaniu, kąpielach w morzu, a także na uprawianiu sportów wodnych. Ponadto czerwiec to idealny miesiąc na zwiedzanie Gruzji. Jest to bowiem sezon turystyczny, a większość atrakcji turystycznych jest otwarta dla zwiedzających. Dlatego też w czerwcu warto wybrać się do Gruzji i cieszyć się pięknem tego kraju.

Pogoda Gruzja lipiec

W Gruzji lipiec jest miesiącem, w którym pogoda jest bardzo dobra. Temperatura powietrza osiąga średnio 25-30 stopni Celsjusza, a temperatura wody wynosi od 21 do 23 stopni Celsjusza. Opady są rzadkie, a słońce świeci przez prawie cały dzień. Lipiec jest dobrym miesiącem na wakacje w Gruzji. Można tu spędzić czas na zwiedzaniu, kąpielach w morzu, a także na wycieczkach górskich.

Pogoda Gruzja sierpień

Temperatura w Gruzji w sierpniu to prawdziwa uczta dla miłośników ciepła. W tym miesiącu pada niewiele, a słońce świeci przez cały dzień. Woda w morzu jest bardzo ciepła – ponad 26 stopni Celsjusza. Jest to idealny miesiąc na plażowanie, kąpiele i aktywny wypoczynek.

Warto pamiętać, że sierpień to czas wakacji w Gruzji, więc turyści mogą spodziewać się większych tłumów. Jednak jest to też dobry czas na zwiedzanie kraju, ponieważ pogoda jest bardzo sprzyjająca. Warto pamiętać o tym, żeby zabrać ze sobą krem z filtrem, ponieważ słońce jest bardzo mocne.

Wakacje w Gruzji to także dobry czas na podróże po kraju. Warto zwiedzić Tbilisi, ponieważ stolica kraju jest bardzo żywa i kolorowa. Jest tu wiele atrakcji turystycznych, a także dobre jedzenie i wino. Warto także wybrać się na jeden z pobocznych szlaków, ponieważ jest tu bardzo pięknie i spokojnie.

Bonus na Lato 2023

Pogoda jesienią w Gruzji – temperatura powietrza, wody, opady deszczu

Jesień w Gruzji wygląda nieco inaczej niż pogoda w Polsce. Największa różnica to temperatura. W Polsce pogoda jest chłodna, a w Gruzji pogoda jest ciepła. Jesienią w Gruzji temperatury są przyjemne i klimat jest bardzo dobry na wakacje.

Wakacje to pora roku, kiedy warto jechać do Gruzji. Jest to kraj pełen atrakcji turystycznych, a pogoda sprzyja wypoczynkowi. Temperatury powietrza i wody są optymalne, a opady deszczu są rzadkie.

Gruzja to kraj, który warto odwiedzić w każdej porze roku. Jest to bardzo ciekawe miejsce i pogoda jesienią jest wyjątkowo dobra na wakacje. Temperatura powietrza, wody i opady deszczu są idealne dla turystów.

Pogoda Gruzja wrzesień

Temperatura powietrza we wrześniu w Gruzji utrzymuje się w okolicach 20-25 stopni Celsjusza, a temperatura wody jest również przyjemna – około 22 stopni Celsjusza. Jednak pogoda we wrześniu bywa kapryśna i mogą wystąpić opady deszczu. Dlatego też warto pakować ciepłe ubrania, a także kalosze lub inne obuwie chroniące przed przemoczeniem.

Pogoda Gruzja październik

W październiku pogoda w Gruzji się pogarsza i jest coraz chłodniej. Temperatura powietrza wynosi średnio 14-15°C, a temperatura wody 12-13°C. Opady są częste, ale nie są intensywne. Należy pamiętać o ciepłym ubraniu.

Bonus na Lato 2023

Pogoda Gruzja listopad

W listopadzie pogoda w Gruzji jest już bardzo chłodna. Temperatura powietrza wynosi średnio 8-10°C, a temperatura wody to około 16°C. Opady są częste, ale nie są intensywne. Listopad to więc idealny miesiąc na krótki pobyt w Gruzji i zwiedzanie tego wspaniałego kraju.

Pogoda zimą w Gruzji – temperatura powietrza, wody, opady deszczu 

Zimą w Gruzji temperatura powietrza spada poniżej zera. Dni są krótsze, a noce dłuższe. W tym okresie pada dużo śniegu, więc jeśli planujesz wyjazd do Gruzji, pamiętaj o ciepłych ubraniach. Warto też zabrać ze sobą buty na zmianę, ponieważ w pewnych miejscach śnieg może się topić, a woda może być bardzo zimna.

Warto pamiętać, że komunikacja miejska w Gruzji jest bardzo dobra i można łatwo dostać się do wszystkich miejsc, które chcesz zobaczyć.

Pogoda Gruzja grudzień

Temperatura powietrza w grudniu w Gruzji średnio wynosi +5 ° C, ale pamiętaj, że ze względu na różnice wysokości terenu temperatura może się różnić. Na północy kraju, w pobliżu gór, temperatura jest niższa o około 10 stopni. Na pustyniach i wybrzeżach można się spodziewać cieplejszej pogody – temperatura nie spadnie poniżej + 15 ° C. Opady deszczu w grudniu są również dość powszechne, a średnia ilość opadów wynosi około 80 mm.

W grudniu temperatura wody w Morzu Czarnym nie przekracza + 16 ° C, dlatego pływanie i kąpiele są raczej trudne do zniesienia.

Bonus na Lato 2023

Pogoda Gruzja styczeń

Temperatura w Gruzji w styczniu jest dość niska i wynosi około 5°C. Opady są rzadkie, a temperatura wody jest bardzo niska i wynosi zaledwie 4°C. W tym miesiącu warto wybrać się na narty lub snowboard.

Pogoda Gruzja luty

Temperatura w Gruzji w lutym oscyluje wokół +5°C. W ciągu dnia temperatura może sięgać nawet +10°C, a w nocy spadać poniżej 0°C. W tym miesiącu można spodziewać się opadów śniegu oraz deszczu. Temperatura wody w Gruzji w lutym wynosi około +5°C. Warto w tym czasie zwiedzić stolicę kraju – Tbilisi, które jest bardzo bogate w zabytki. Warto też odwiedzić północ kraju, gdzie można podziwiać przepiękne krajobrazy i poczuć się jak w prawdziwym raju.

Wakacje w Gruzji – sprawdź polecane oferty wczasów

Jak bardzo ten artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdki, by ocenić.

Ocena 5 / 5. Ilość głosów 1

Oceń teraz - bądź pierwszą osobom, która to zrobi!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Mateusz
Trip Holiday
Logo
Wakacje lato 2023 bez inflacji!