TOP 6 parków narodowych w Polsce

Słynące z różnorodnej fauny i flory polskie parki narodowe co roku zapraszają rzesze turystów, aby zobaczyli oni na własne oczy niesamowite krajobrazy i najdziksze zakątki naszego kraju. Spośród 23 parków narodowych wyodrębnionych w Polsce, wybraliśmy te naszym zdaniem najpiękniejsze. Jeśli więc szukasz miejsca na odpoczynek pośród łąk, rzek i lasów to sprawdź koniecznie poniższe zestawienie najlepszych parków narodowych w Polsce.

Kilka słów o polskich parkach narodowych

Parki narodowe w Polsce to przede wszystkim miejsca o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych, utworzone w celu ochrony często rzadko występującej fauny i flory. Obszary te cechują się dużą różnorodnością zwierząt, roślin, czy też innych organizmów. Ponadto znaleźć tam możemy unikalne środowiska nienaruszone przez człowieka.

Poruszanie się po parkach narodowych jest dozwolone, ale ograniczone do specjalnych szlaków turystycznych, których z pewnością nie brakuje. Za wejście do niektórych parków trzeba zapłacić pewną małą sumę pieniędzy na rzecz ich działalności, jednakże jest to warte późniejszych, niezapomnianych wrażeń.

Tereny te oprócz tego, że są idealnym miejscem na spacer i relaks na łonie natury, to oferują także rozbudowaną infrastrukturę edukacyjną. Można tam znaleźć muzea przyrodnicze oraz raz po raz ustawione na szlakach tablice informacyjne.

TOP 6 parków narodowych w Polsce – czekają aż je odwiedzisz!

Wakacje lato 2023 bez inflacji!

Słowiński Park Narodowy

Znajduje się w województwie pomorskim i jest niewątpliwie jedyny w swoim rodzaju na tle pozostałych parków w Polsce. A to za sprawą niesamowitych tworów przyrody, jakimi są nieustannie przesuwające się wydmy. Dzieje się tak za sprawą wiejącego z zachodu na wschód wiatru, który przenosząc drobinki piasku, z roku na rok przesuwa wydmy o kilka metrów. Z ich szczytu, czyli Wydmy Łąckiej, rozpościera się wspaniały widok na Morze Bałtyckie oraz leżące nieopodal Jezioro Łebsko, będące 3 co do wielkości jeziorem w Polsce.

Nie można jednak zapominać, że miejsce to, przez wielu uznawane za najpiękniejszy, polski park narodowy, to nie tylko słynne ruchome wydmy, ale również liczne bagna, torfowiska, łąki, bory i lasy. Występuje tu więc ogromna ilość różnorodnych krajobrazów, które mogą zostać zbadane dzięki dobrze rozbudowanym szlakom turystycznym o łącznej długości około 220 km.

Znajdująca się w logo parku mewa srebrzysta jest ukłonem w stronę rozmaitości ptactwa występującego na tym obszarze. Wyodrębniono tutaj bowiem ponad 270 gatunków ptaków. Aby chronić ich lęgowiska stworzono specjalne rezerwaty przyrody na jeziorach Łebsko i Gardno.

Warte odwiedzenia jest również Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie oraz jego filie w Rąbce i Rowach. Znaleźć tam można eksponaty z wykopalisk archeologicznych, poznać roślinność i zwierzęta żyjące na terenie parku oraz dowiedzieć się nieco więcej o samych wydmach – ich genezie oraz oddziaływaniu na środowisko.

Słowiński park narodowy
Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Słowiński Park Narodowy – najważniejsze informacje

 • Cennik: bilet jednowejściowy normalny 7zł (ulgowy 3,5zł), bilet 3-dniowy normalny 17zł (ulgowy 8,5zł), istnieje też możliwość zakupienia biletów 7- i 14-dniowych
 • Otwarty: całą dobę
 • Wejście z psem: nie
 • Dojazd: można dojechać do Łeby autobusem bezpośrednim lub z przesiadkami, bądź autobusem szynowym, a stamtąd dojechać meleksem lub własnym samochodem do miejscowości Rąbka
 • Noclegi: duża ilość pensjonatów w Łebie, Rowach oraz okolicznych miejscowościach
 • Adres: ul. Bohaterów Warszawy 1A, 76-214 Smołdzino

Biebrzański Park Narodowy – największy park narodowy w Polsce

Powstał w 1993 roku i zajmuje blisko 59223 ha, co czyni z niego największy park narodowy w Polsce. Na obszarze Biebrzańskiego Parku Narodowego szczególnie często spotykane są torfowiska, bagna oraz szuwary, a to za sprawą płynącej w sercu parku rzeki – Biebrzy. Jest ona schronieniem dla tysięcy ptaków z blisko 300 występujących tam gatunków. Nie bez powodu więc Dolina Biebrzy została doceniona przez BirdLife International jako ostoja ptaków o randze światowej. Chcąc dojrzeć tych najrzadszych warto wybrać się na bagno Ławki, gdzie często widywane są ptaki znajdujące się pod ochroną.

Wakacje lato 2023 bez inflacji!

Oprócz niesamowitych zastępów ptactwa, można tutaj spotkać także jednego z największych ssaków żyjących w Polsce, czyli łosia. I tak jak w przypadku ptaków, torfowiska i bagna sprzyjają występowaniu łosia, którego żyje tutaj obecnie około 1400 sztuk.

Biebrzański Park Narodowy poprzecinany jest niesamowitą ilością szlaków, czy to pieszych, czy też rowerowych, bądź kajakowych. Można się wybrać na spływ kajakowy po centralnej rzece, Biebrzy, jak i okolicznej Jegrznii, czy też Kanale Augustowskim.

Przybywając w te rejony warto odwiedzić Twierdzę – Osowiec, będącą zarazem siedzibą parku, a stamtąd wybrać się na Carską Drogę prowadzącą wśród mokradeł. Trzeba jednak rozglądać się uważnie, ponieważ droga ta często bywa odwiedzana przez łosie. Nie dziwi zatem fakt, że nazywana jest przez miejscowych łosiostradą.

Mokradła w Biebrzańskim Parku Narodowym
Mokradła w Biebrzańskim Parku Narodowym

Biebrzański Park Narodowy – najważniejsze informacje

 • Cennik: bilet jednodniowy normalny 8zł (ulgowy 4zł), weekendowy normalny (piątek, sobota, niedziela) 16zł (ulgowy 8zł), istnieje również możliwość zakupienia biletów tygodniowych, dwutygodniowych oraz wielokrotnych (rocznych)
 • Otwarty: 7:30 – 15:30
 • Wejście z psem: na większość szlaków
 • Dojazd: z Warszawy dojazd zajmuje około 2 godzin, z Białegostoku i Ełku około 45 minut
 • Noclegi: duża ilość noclegowni w okolicach Białegostoku oraz w Mońkach, jeśli ktoś planuje spać pod namiotem to park ma przygotowane odpowiednie pola namiotowe
 • Adres: Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy park narodowy w Polsce

Mimo że jest najmniejszy, to wciąż uznawany przez wielu za najciekawszy park narodowy w Polsce. A to za sprawą niesamowitych skał wapiennych ukształtowanych pod wpływem długotrwałej erozji oraz otaczającej jej różnorodnej fauny i flory. Znajdziemy tutaj znane formacje skalne, w tym jedną z najbardziej rozpoznawalnych – Maczugę Herkulesa. Tuż obok usytuowany jest renesansowy Zamek w Pieskowej Skale, imponujący swoim pięknym dziedzińcem i krużgankami. 

Wkraczając do Ojcowskiego Parku Narodowego nie sposób jest ominąć Bramę Krakowską, złożoną z dwóch wysokich, wapiennych ostańców, witającą niegdyś krakowskich kupców wracających ze swoich wypraw na Śląsk. Natomiast jeśli szukamy fantastycznych krajobrazów niczym z pocztówki, to nie ma lepszego miejsca niż trasa widokowa nad Doliną Prądnika. Rozpościerają się stamtąd wspaniałe widoki, szczególnie jeśli trafimy na dobrą pogodę.

Wakacje lato 2023 bez inflacji!

W Ojcowskim Parku Narodowym znaleźć możemy także fascynujące i tajemnicze jaskinie. Jedną z nich jest Jaskinia Ciemna, w której znaleziono bardzo cenne ślady obecności neandertalczyków. Z tego powodu jest to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, o czym z pewnością nie raz dowiemy się podczas zwiedzania tego miejsca.

Jeśli jaskinie, to też i nietoperze. Żyjąca tam populacja tych latających ssaków wynosi aktualnie około 900 i stale się powiększa. Nie powinien więc dziwić fakt zawarcia nietoperza w logo Ojcowskiego Parku Narodowego.

Ojcowski Park Narodowy - maczuga Herkulesa
Ojcowski Park Narodowy – maczuga Herkulesa

Ojcowski Park Narodowy – najważniejsze informacje

 • Cennik: wejście do parku jest darmowe
 • Otwarty: całą dobę
 • Wejście z psem: tak
 • Dojazd: kursują odpowiednie busy do Ojcowa lub określone linie autobusowe MPK z Krakowa
 • Noclegi: W okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego znaleźć można bardzo dużo różnych pensjonatów, a ponadto bliska odległość do Krakowa pozwala na jeszcze większy wybór swojego lokum
 • Adres: Ojców 10, 32-045 Sułoszowa

Pieniński Park Narodowy – najstarszy park narodowy w Polsce

Założony został już w 1932 roku, w celu ochrony najważniejszych obszarów Pienin Właściwych, na które składa się bogactwo tutejszej przyrody oraz jedne z najpiękniejszych krajobrazów w Polsce. By samemu przekonać się o prawdziwości powyższego zdania, polecamy wybrać się na Trzy Korony, a więc najbardziej charakterystyczny szczyt Pienińskiego Parku Narodowego. Możemy udać się tam na specjalny taras widokowy, z którego przy dobrej pogodzie bez trudu dostrzeżemy okoliczne pasma górskie takie jak Tatry, Gorce, czy też Beskid Żywiecki i Sądecki.

Pomiędzy pienińskimi szczytami płynie nasza kolejna atrakcja. Jest to oczywiście Dunajec, oferujący nam niesamowitą możliwość, jaką jest spływ jego nurtem. W Sromowcach Kątach lub Sromowcach Niżnych kupuje się bilety i wsiada do tratwy, tradycyjnie sterowanej za pomocą długiego kija przez flisaka. Płynie się pomiędzy gigantycznymi górskimi szczytami podziwiając przepiękną okolicę. Z uwagi na warunki pogodowe spływy odbywają się od 1 kwietnia do 31 października, tak więc warto czym prędzej się nad tym zastanowić.

Pieniński Park Narodowy to ostoja dla ogromnej ilości zwierząt i roślin. Żyją tutaj między innymi dziki, jelenie, rysie, a czasami nawet obserwowane są wilki i niedźwiedzie. Co do roślin i grzybów, możemy tutaj natknąć się na blisko 3000 różnych gatunków, w tym 2 gatunki endemiczne, czyli nie występujące nigdzie indziej na świecie.

Wakacje lato 2023 bez inflacji!
Sosna w Pienińskim Parku Narodowym
Sosna w Pienińskim Parku Narodowym

Pieniński Park Narodowy – najważniejsze informacje

 • Cennik: wejście do parku jest darmowe
 • Otwarty: wyłącznie w porze dziennej (od godziny przed wschodem do godziny po zachodzie słońca)
 • Wejście z psem: nie
 • Dojazd: z Krakowa do Szczawnicy droga zajmuje około 2 godziny. Na tej trasie kursują autobusy, natomiast najłatwiej jest dojechać własnym samochodem
 • Noclegi: w okolicach Pienińskiego Parku Narodowego, a szczególnie w Szczawnicy, można znaleźć wiele pensjonatów, apartamentów i domków wczasowych
 • Adres: ul. Jagiellońska 107B, 34-450 Krościenko nad Dunajcem

Tatrzański Park Narodowy

Ten leżący w sercu Tatr park narodowy, to z całą pewnością nie miejsce na jednodniową wycieczkę. Jest to przede wszystkim raj dla miłośników gór, ponieważ władze parku zadbały o niesamowitą różnorodność tras. Podczas swoich pieszych wędrówek możemy wdrapać się na fantastyczne szczyty, w tym na najwyższy szczyt Polski – Rysy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to trudna trasa, w szczególności nie polecana dla rodzin z dziećmi. Przyjeżdżając w Tatry z rodziną warto zdecydować się na nieco łatwiejsze trasy lub skorzystać z kolejki linowej na Kasprowy Wierch, która będzie rewelacyjnym przeżyciem dla każdego.

Tatrzański Park Narodowy oferuje nam niespotykane nigdzie indziej w Polsce krajobrazy, pełne gór poprzecinanych zielonymi dolinami i potokami. To tutaj także zobaczymy okazałe osobliwości natury. Możemy wybrać się do Morskiego Oka i odpocząć w schronisku delektując się widokami wyrastających dookoła gór (w tym także Rysów). Jeśli szukamy większej ilości wrażeń, możemy się udać do Doliny Pięciu Stawów, gdzie po drodze koniecznie przystanąć trzeba obok wodospadu Siklawa, który jest najwyższy w Polsce, z progiem na wysokości około 70 m.

Polskie Tatry są doskonale skomunikowane, można tu odnaleźć bardzo dużo tras pieszych, wspinaczkowych, rowerowych i narciarskich składających się w sumie na około 275 km oznakowanych szlaków.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego działa 8 schronisk, w których można smacznie zjeść oraz odpocząć przed dalszą podróżą.

Tatrzański Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy – wysokie szczyty

Tatrzański Park Narodowy – najważniejsze informacje

 • Cennik: bilet jednodniowy normalny 8zł (ulgowy 4zł), bilet 7-dniowy normlany 40zł (ulgowy 20zł), istnieje możliwość zakupienia biletów 10-osobowych grupowych normalnych i ulgowych
 • Otwarty: od 1 marca do 30 listopada nie można poruszać się po parku od zmierzchu do świtu, ze względu na nocny tryb życia wielu zwierząt
 • Wejście z psem: na zdecydowaną większość szlaków nie można zabierać psów
 • Dojazd: do Zakopanego można dojechać zarówno autobusami, jak i koleją. By dostać się na dany szlak z centrum Zakopanego, można skorzystać z busów turystycznych kursujących w określone miejsca, najczęściej po uzbieraniu kompletu pasażerów
 • Noclegi: w Zakopanym znaleźć można bardzo dużo możliwości noclegów
 • Adres: ul. Kuźnice 1, 34-500 Zakopane

Bieszczadzki Park Narodowy

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Niekoniecznie trzeba rzucać wszystko, ale sam wyjazd w Bieszczady jest bardzo dobrym pomysłem. Bieszczadzki Park Narodowy chroni swoimi granicami elementy Puszczy Karpackiej i wraz z sąsiednimi parkami na terenie Ukrainy i Słowacji tworzy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”.

Wakacje lato 2023 bez inflacji!

Tereny te obfitują w piękne krajobrazy, szczególnie w czasie jesieni, kiedy to drzewa nabierają kolorów, co czyni sam widok jeszcze bardziej zachwycającym. Jednak to co jest tu ewenementem na skalę Polski można oglądać cały rok, bowiem znajdują się tutaj jedyne w swoim rodzaju połoniny przykrywające łagodne szczyty górskie. Poszczególne szlaki pozwalają nam oglądać z bliska rzadkie gatunki roślin, a jeśli dopisze nam szczęście, również zwierząt.

Przed wstąpieniem na górskie szlaki warto wybrać się do nowo wybudowanego Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych. Tam z pewnością dowiemy się więcej o niezwykłych gatunkach żyjących na tym obszarze oraz ich ochronie, która jest równie ważna.

Kolejną wartą doświadczenia atrakcją parku jest Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego w Wołosatym. Można tam z bliska zobaczyć konie, które niegdyś królowały w Bieszczadach. Co więcej, można nawet dosiąść koni oraz wyruszyć na ich grzbiecie po konnych szlakach, których jest tutaj aż 80 km.

Bieszczady, wejście na Tarnicę
Bieszczady, wejście na Tarnicę

Bieszczadzki Park Narodowy – najważniejsze informacje

 • Cennik: bilet jednodniowy normalny 8zł (ulgowy 4zł)
 • Otwarty: całą dobę
 • Wejście z psem: nie
 • Dojazd: dobrym pomysłem jest dojazd do Bieszczadzkiego Parku Narodowego samochodem. Można także szukać połączeń autobusowych z Ustrzykami Dolnymi lub Wetliną
 • Noclegi: w okolicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego można znaleźć wiele domków i pensjonatów
 • Adres: Ustrzyki Górne 19, 38-713 Lutowiska

Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce – podsumowanie

Być może zadajesz sobie teraz pytanie, który park w takim razie wybrać? I szczerze mówiąc, bardzo trudno wybrać ten najlepszy, ponieważ każdy oferuje coś unikatowego. Naszym rozwiązaniem na to jest oczywiście polecenie Ci, drogi Czytelniku, odwiedzenia wszystkich tych parków narodowych i odpowiedzenie sobie samemu oraz nam na to pytanie w komentarzu!

Mateusz
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Trip Holiday
Logo
Wakacje lato 2023 bez inflacji!