Zakopane - stolica polskich gór - miasto do którego chętnie przyjeżdżają nie tylko turyści z Polski i za granicy, ale również artyści, politycy, ludzie kultury i nauki. Zakopane położone u stóp Tatr oferuje swoim gościom niepowtarzalną, góralską atmosferę, kulturę i niesamowity klimat.
Tatry i okoliczne miejscowości, takie jak Kościelisko, Poronin, Bukowina Tatrzańska, Murzasichle tworzą idealne warunki do wypoczynku, uprawiania sportów zimowych, letnich i turystyki górskiej. Zakopane jest idealną bazą wypadową na wycieczki w Tatry, a wszczególności dla amatorów górskich wędrówek.
Atmosfera Zakopanego, jego głównego deptaka (Krupówek), góralskich karczm, muzyki, tworzona przez zakopiańskich górali urzeka każdego, kto choć raz odwiedzi Zakopane. Popularność miasta w Polsce jest ogromna i bije wszystkie inne górskie miejscowości.
Atrakcje w Zakopanem - Widok na tatry i deptak Krupiówki :
HALA GĄSIENICOWA :
Leżąca w Dolinie Stawów Gąsienicowych u podnóża granitowych wierchów Hala Gąsienicowa (ok. 1520 m npm) jest jednym z najpiękniejszych zakątków Tatr Polskich.
Na pokrytej granitowymi głazami polanie znajduje się parę domków - strażnicówka i stacja naukowa TPN, placówka naukowa PAN i IMGW oraz Centralny Ośrodek Szkoleniowy Polskiego Związku Alpinizmu - nieco w dole na skraju lasu stoi wielkie murowane schronisko PTTK tzw. "Murowaniec.
WODOSPAD WIELKA SILKAWA :
Wielka Siklawa to największy wodospad tatrzański. W zależności od poziomu Wielkiego Stawu spada dwiema lub trzema strugami ze Ściany Stawiarskiej, która rozdziela Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Dolinę Roztoki. Wysokość progu wynosi ok. 70m.
DOLINA PIĘCIU STAWÓW :
Dolina Pięciu Stawów Polskich łączy się w naturalny sposób z Doliną Roztoki - obie razem stanowią liczące około 7,5 km długości odgałęzienie Doliny Białki. Najbardziej niedostępna część Tatr Polskich kusi wodnymi atrakcjami: słynnymi wodospadami i jeziorami położonymi wysoko w górach.
DOLINA KOŚCIELISKA :
Jedna z najpiękniejszych w Tatrach. Ma 9 km długości. Po drodze znajduje się udostępniona dla turystów Jaskinia Mroźna. Na wysokości 1100 m n.p.m. stoi SCHRONISKO ORNAK.
DOLINA CHOCHOŁOWSKA :
Najdłuższa w Tatrach, liczy ok. 10 km. Trud marszu wynagrodzą nam wspaniałe widoki. Wielką atrakcją jest wiosną (kwiecień, maj) fioletowy dywan krokusów na Polanie Chochołowskiej. Na Polanie największe w Tatrach schronisko (1146 m n.p.m.).
MORSKIE OKO :
Największe jezioro w całych Tatrach (około 35 ha powierzchni, 860 m długości i 566 m szerokości, 50,8 m głębokości). Droga do jeziora - 8,5 km (pieszo 2 godziny w jedną stronę).
KASPROWY WIERCH :
Kasprowy Wierch (1985m n.p.m.) - to najbardziej znana, zatłoczona, ale i najlepsza dla narciarzy góra w Polsce. Na szczyt Kasprowego z Kuźnic wyjeżdża kolej linowa, gdzie znajduje się obserwatorium meteorologiczne, a 30 m poniżej - budynek górnej stacji kolei linowej z restauracją i tarasami widokowymi.
Nazwa szczytu pochodzi od leżącej u jego stóp Hali Kasprowej, na której w dawnych czasach górale wypasali swe bydło i owce. Z wierzchołka Kasprowego Wierchu roztacza się piękna panorama, na której obejrzenie warto poświęcić kilka chwil.
GIEWONT :
Giewont (1894m n.p.m.) to najpopularniejszy szczyt obok Kasprowego Wierchu w Tatrach, przypominający od strony Zakopanego leżącego na plecach rycerza.
W skład masywu Giewontu wchodzą trzy szczyty - najwyższy z 15-metrowym żelaznym krzyżem (niebezpieczny w czasie burzy) zwany Wielkim Giewontem, Długi Giewont oddzielony od szczytu głównego przełęczą (Szczerba 1823m n.p.m.) oraz Mały Giewont (1728 m n.p.m.). Ten pozornie łatwy do zdobycia szczyt należy do najbardziej niebezpiecznych w Tatrach.
Pochłonął najwięcej istnień ludzkich w Tatrach. Na szczycie Giewontu, żelazny krzyż ściąga pioruny.
GUBAŁÓWKA :
Gubałówka (1120m n.p.m.) - jedna z najczęściej odwiedzanych gór w Polsce. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim kolei linowo-terenowej, biegnącej niemalże z centrum Zakopanego oraz pięknej panoramie Tatr roztaczającej się ze szczytu. Z Gubałówki rozchodzą się również liczne szlaki rowerowe i piesze do pobliskich wiosek góralskich: Zębu, Nowego Bystrego, Poronina, Dzianisza, Kościeliska i Chochołowa. Jeden z nich prowadzi grzbietem Gubałówki do Butorowego Wierchu.
Gubałówka Zjeżdzalnia
Zjeżdżalnia grawitacyjna ma długość 750 metrów, a różnica wysokości wynosi 45m. Zjeżdża się wózkiem wyposażonym w hamulec ręczny, którym w każdej chwili możemy zatrzymać wózek i hamulec odśrodkowy, który hamuje samoczynnie gdy rozpędzimy się powyżej 20 km/h.
BASENY TERMALNE :
Kąpielisko Szymoszkowa położone jest koło hotelu Kasprowy na Polanie Szymoszkowej - gwarantowana temp. wody 28 stopni. Czynne latem.
Aquapark na Antałówce - największy w Polsce, z mnóstwem atrakcji.
DEPTAK KRUPIÓWKI :
Krupówki - najsłynniejszy deptak w Polsce, pełen popularnych pubów i karczm oraz sklepów.
Wyciągi narciarskie - od małych stoków dla początkujących do największych i najciekawszych stoków narciarskich w tej części Europy dla zaawansowanych.
Lista popularnych wyciagów :
Kolej linowa na Kasprowy Wierch :
Długość 4300m, czas jazdy 20 minut. Zjazd nartostradą przez Halę Gąsienicową (długość 9700 m) lub Halę Goryczkową (długość 5250 m)
Kolej krzesełkowa Goryczkowa
Podwójne krzesełka, czas jazdy 15 min. Trasa narciarska bardzo trudna o długości 2600 m.
Kompleks narciarski Polana Szymoszkowa Zakopane
Wyciąg krzesłkowy 6-os. Długość trasy 1 300 m, czas jazdy wyciągiem 6 minut.
Wyciąg krzesełkowy 4-os. Długość trasy 400 m, czas jazdy wyciągiem 3,5 minuty.
Na miejscu gastronomia, wypożyczalnia, szkółka narciarska.
www.szymoszkowa.pl
Kompleks narciarski Harenda Zakopane
Trasa narciarska bardzo trudna (czarna) 900m
Trasa narciarska trudna (czerwona) 1000m
Trasa narciarska średnio trudna (niebieska) 1200m
Trzy wyciągi orczykowe:.
Długości wyciągów 80-250m z trasami łatwymi i bardzo łatwymi.
Na miejscu gastronomia, wypożyczalnia.
www.harendazakopane.pl
Skocznie narciarskie - kompleks 5 skoczni narciarskich (od K15 do K120) z dominującą Wielką Krokwią.
Spływ Dunajcem - spływ Przełomem Dunajca na tratwie flisackiej.
Wieś Chochołów - Chochołów to miejscowość, która ciągnie się wzdłuż jednej głównej drogi, a drewniane domy znajdują się na przeciwko siebie po obu jej stronach. W zasadzie każdy kolejny budynek jest odbiciem poprzedniego, a jedynym odstępstwem jest kamienny gotycki kościół.
![]() |
Pogoda Zakopane z serwisu
|